Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-09 Bukowno - przede wszystkim Stoskowa Góra
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18193
od września 2006

2020.05.17 14:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jest taki film - https://www.youtube.com/watch?v=Lhd2Z6poSSI&t=1s - mojego autorstwa, który powstał z oparciu o wideoklipy z lutowej wyprawy. Teraz postanowiłem sprawdzić, jak to drzewo ma się dzisiaj. Na początku startujemy spod Diablej Góry i udajemy się na zachód. Nie byłem sam.Tej zieloności nam trzeba było.Tam, gdzie droga odbija ku Stoskowej Górze kwitnie łan fiołka trójbarwnego - Viola tricolor.Skręcamy w prawo. W drzewostanie pojawia się więcej buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Oto pierwszy okazałe drzewo tego gatunku ze wschodniego stoku wzniesienia.Oto szczytowa grań tego wzniesienia.Oto kolejny okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.

W runie lasu kwitnie perłówka zwisła - Melica nutans.Kwitnie przytulinka wiosenna - Cruciata glabra.Oto zdrowe i martwe drzewo buka pospolitego - Fagus sylvatica.Nieopodal w runie lasu pojawia się żankiel zwyczajny - Sanicula europaea.

Schodząc północno-zachodnim stokiem mijamy buka pospolitego - Fagus sylvatica z charakterystycznymi naroślami u podstawy pnia.

W gęstwinie skrywa się kolejny przedstawiciel tego gatunku, tym razem o skręconym pniu.Kolejnym gatunkiem runa jest fiołek Rivina - Viola riviniana.

Oto zachodni skraj Stoskowej Góry i pierwsze drzewo z charakterystyczną naroślą na pniu.A tak tego dnia wyglądało drzewo miłości wszelakiej. Oglądamy go w układzie dół, góra, dół, góra.

I jeszcze jedno spojrzenie z oddali, tak po odejściu.Teraz udajemy się w kierunku południowo-zachodnim. Las jest stosunkowo młody.Ruszamy dalej na zachód. Naszym celem jest piaskownia.

Oto młody liść buka pospolitego - Fagus sylvatica.Ponadto na ścieżce przysiadł motyl, osadnik egeria.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji