Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-18 Mysłowice - po prostu Hubertus - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18200
od września 2006

2020.05.25 11:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejna odległa od Chrzanowa wyprawa. Tym razem padło na tytułowe stawy Hubertus. Dokładnie jest to zbiornik numer 3. Wędruję przez około 400 metrów drogą biegnącą pomiędzy jego południowym brzegiem a lewym brzegiem Rawy. Ta płynie tutaj bardzo głębokim rowem i jest właściwie niewyczuwalna. W przydrożnym drzewostanie dominują gatunki obcego pochodzenia. Na początku jeden z mieszańców z udziałem topoli Maksymowicza - Populus maximowiczii.

Potem mamy początek owocowania klonu jesionolistnego - Acer negundo.

Plaża jest ogrodzona.Po drugiej stronie drogi płynie sobie Rawa.Tutaj białe łany tworzy trybula leśna - Anthriscus sylvestris.

Teraz w tle widać kapustę rzepak - Brassica napus. Na pierwszym planie mamy jesion pensylwański - Fraxinus pennsylvanica.

Oto kolejne spojrzenie na akwen.W pobliskich zaroślach pojawia się rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Osobliwe formy tworzy tutaj wierzba purpurowa - Salix purpurea. Oto jedno z takich drzewek.Na całym obszarze jest sporo glistnika jaskółczego ziela - Chelidonium majus.Generalnie idziemy wzdłuż tak jakby alei.Kolejne spojrzenie na akwen. Oto wierzba biała - Salix alba.

Kolejnym drzewem obcego pochodzenia jest topola berlińska - Populus x berolinensis.Rodzime drzewa reprezentuje topola osika - Populus tremula.Okazały pniak drzewa liściastego powinien pochodzić z mieszańca z udziałem topoli Maksymowicza - Populus x maximowiczii.Wyrastają na nim owocniki hubiaka pospolitego - Fomes fomentsarius.Oto kolejny osobnik mieszańca z udziałem topoli Maksymowicza - Populus x maximowiczii.Następnie zwracam uwagę na mniszka - Taraxacum sp. sp.

Oto wyrastający przy korycie Rawy rzepak - Brassica napus.

Coś takiego można zobaczyć na grobli rozdzielającej staw drugi i trzeci.


I tutaj wyrasta rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.

Na zakończenie tego odcinka stoję na mostku nad Rawą. Nie dość, że nie było jej czuć, to jeszcze dołem płynęła przeźroczysta ciecz.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji