Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-08-18 Skawina: Wola Radziszowska - las na południowych kresach - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#18211
od września 2006

2020.05.28 19:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę dalej przez las starając się zejść możliwie blisko rzeki Skawinki, noszącej na tym odcinku nazwę Harbutówka. Teraz w drzewostanie dominują odroślowe formy lipy drobnolistnej - Tilia cordata. Znaczy się mamy tutaj do czynienia z grądem, który był rżnięty ale teraz się odradza.

Las przecinają liczne doliny, którymi płyną niewielkie strumyki, czyli dopływy Skawinki.Na stokach czasami pojawiają się zwarte płaty runa. Tutaj jest to w charakterze dominanty gajowiec żółty - Galeobdolon luteum oraz podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Strumyk w tej dolince płynie bardzo wartko.Nad nim między innymi wyrasta szałwia lepka - Salvia glutinosa.Oto kolejny strumyk i jego strefa źródłowa.Tutaj trafił się niekompletny czworolist pospolity - Paris quadrifolia.W tej okolicy w strefie źródłowej pojawiają się niewielkie osuwiska.Oto kolejny fragment typowego dla tej okolicy drzewostanu.I jeszcze jedna dolina rzeczna.

Na jej stoku pojawiają się płaty mchu. To złotowlos strojny - Polytrichastrum fdormosum.I tak osiągnąłem nadrzeczną równinę z bujną roślinnością.

Są tutaj inwazyjne nawłocie - Solidago. Jest ostrożeń warzywny - Cirsium oleraceum.Teraz patrzę z biegiem rzeki a następnie pod prąd. Stoję na dość wysokim, podcinanym żwirowisku.

Tutaj też zauważyłem kępę kłosownicy leśnej - Brachypodium sylvaticum.

Sporo tutaj poziewnika pstrego - Galeopsis speciosa.Drzewostan i zakrzaczenia sprawiają wrażenie łęgu, ale bez przesady.Wśród drzew na uwagę zasługuje spora grupa topoli szarej - Populus x canescens.Na martwym pniu drzewa tego gatunku wyrasta świecznica rozgałęziona - Artomyces pyxidatus.Ponadto trafiła się czeremcha zwyczajna - Padus avium.Oto ostatni widok nadrzecznej równiny.Ruszam w górę.Oto las na wierzchowinie.Z roślin zielnych trafił się wyżpin jagodowy - Cucubalus baccifer. Nie widywaliśmy się często nie tylko na terenie tej gminy.Są paprocie. To wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Oto kolejny widok lasu jako takiego. Jak widać sporo tutaj świerka pospolitego - Picea abies.Przy ścieżce pojawił się poziewnik dwudzielny - Galeopsis bifida.Jodła pospolita - Abies alba także tutaj jest.Oto ostatnie spojrzenie na stok jednej z tutejszych dolinek rzecznych.A na koniec po prostu grzyb. Tutaj typuję muchomora czerwonego (poprawka czerwonawego) - Amanita rubescens.(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 29.maja.2020)

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 30.maja.2020)

#3501
od października 2009

2020.05.28 21:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Romuald Tomaszewski (roto)
Muchomor to tylko czerwieniejący.

#18212
od września 2006

2020.05.29 19:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję za uwagę. Przynajmniej z łaciną się nie pomyliłem. Błędy w polskich nazwach czasami żartobliwie określam wtórnym analfabetyzmem przyrodnika.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji