Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-24 Chrzanów - przede wszystkim Kopanina - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18213
od września 2006

2020.05.30 12:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W pierwszym odcinku musimy dojść do tytułowego celu. Wybieram odcinek ulicy Oświęcimskiej biegnącej w kierunku Kroczymiecha. Na początku łan maku polnego - Papaver rhoeas.Potem mijam skrzyżowanie z ulicą Łowiecka.Zaraz za skrzyżowaniem mamy łan glistnika jaskółczego ziela - Chelidonium majus.Teraz mijam rejon aktywności gospodarczej.Następnie osiągam skrzyżowanie z drugim końcem ulicy Łowiecka. Po prostu gnam do przodu.Za skrzyżowaniem znajduje się sałata kompasowa - Lactuca serriola.Kolejne miejsce to zagospodarowywany teren za kapliczką.A to już nieużytek przy Lewiatanie i rozkwitający rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.

Tutaj także zakwita pięciornik gęsi - Potentilla anserina.

Kiedy wyszedłem na spacer było świeżo po deszczu. Oto kałuża i opadły na jej powierzchnie pyłek sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Na pobliskiej posesji tuż za Lewiatanem także kwitnie rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.Gnam dalej. Oto skrzyżowanie z obecnie ślepą uliczką.Oto kolejne przyspieszenie i tym sposobem osiągam skrzyżowanie z ulicą Kopanina. Na tym odcinku występowała Fumaria rostellata, ale została "zniknięta".

Teraz na poboczu drogi trafiła się stokłosa miękka - Bromus hordeaceus ssp. hordeaceus.Zbliżając się do skraju lasu zauważam posesję na terenie której posadzono platan klonolistny - Platanus x acerifolia. Dobry pomysł - posadzić drzewo. zły pomysł - nie uwzględnić jego potencjału, na przykład przy sąsiedztwie z linią energetyczną.A to już skraj lasu i częsty w naszym kraju sposób na biomasę. Z jednej strony to psuje estetykę. z drugiej sprzyja bioróżnorodności, jako pułapka na różne gatunki grzybów. Widać to na przykładzie gałęzi brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Dalej za bramkę nie wchodzę.Przed bramką mamy łan ogródkowego gajowca żółtego - Galeobdolon luteum.Oto dalszy odcinek ulicy Kopania. Teraz idę nią w przybliżeniu w kierunku północnym.Na skraju lasu mamy płat pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica o fioletowych łodygach.Na skraju lasu rośnie dąb szypułkowy - Quercus robur.Idąc dalej mijam orlicę pospolitą - Pteridium aquilinum.Mijam fiołka trójbarwnego - Viola tricolor.Oto czeremcha pospolita - Padus avium na której rozpoczął aktywność namiotnik czeremszaczek.

Jest i szpeciel czeremchowiec.Jest też jakiś lilak, raczej to nie Syringa vulgaris. Co to za gatunek ustalę później.Oto kałuża na skraju lasu i ślady po pyłku sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Oto bardzo częsty tutaj dąb czerwony - Quercus rubra.Oto widoczna obecność rudej zielenicy z rodzaju Trentepohlia.Oto kwiaty karagany syberyjskiej - Caragana arborescens.

Opuszczam zwartą zabudowę. Mijam zagajnik po prawej stronie drogi.Wychodzę na otwartą przestrzeń.W kolejnym odcinku odbiję w prawo, wchodząc w łąki kompleksu Kopanina.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji