Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-24 Chrzanów - przede wszystkim Kopanina - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18214
od września 2006

2020.05.30 15:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz ruszam na łąki Kopanina. Zaczynają one stopniowo zarastać, ale sukcesja w kierunku leśnym postępuje tutaj bardzo słabo.Na początku motyw grzybowy. Oto Aecidium euphorbiae na Euphorbia cyparissias.Oto oryginalna świerzbnica polna - Knautia arvensis.Oto ogólny widok tych łąk. Suche trawy to trzcina pospolita - Phragmites australis.

Kwitnie tutaj jakiś przywrotnik - Alchemilla. Jest długa sesja zdjęciowa, ale nie podejmuje się oznaczenia.

Oto kolejny widok suchych traw. Dość osobliwy, liniowy, chociaż trudno tutaj o ślady celowego działania. Daleko na horyzoncie widać osiedle przy ulicy Jordana.

Ponownie zerkam pod nogi. Oto fiołek trójbarwny - Viola tricolor.Oto fiołek polny - Viola arvensis.Teraz spoglądam w kierunku północno-zachodnim. Za drzewami skrywa się hałda po kopalni Matylda.Powoli zbliżam się ku stawowi Zapadlisko. po drodze zauważam głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.

Za tą połamaną wierzbą iwą - Salix caprea prześwituje staw Zapadlisko.Teren jest podmokły.Oto staw Zapadlisko.Po drodze idąc przez mokradło mijam knieć błotną - Caltha palustris.

Nad Zapadliskiem biegnie linia przesyłowa.Brzegi zbiornika, który coraz bardziej zamienia się w błotniste bajoro są skopane.Z roślin zwróciłem tutaj uwagę na rogownicę pospolitą - Cerasium holosteoides.

Rozglądam się po okolicy. Kiedyś tutaj było mnóstwo storczyków. Trywializując powiadałem, że gdzie by nie splunąć można było jakiegoś trafić.

Teraz po bardzo długim kluczeniu natrafiłem na jednego osobnika. Oto on. Mam nadzieję, że nie jest to "Ostatni Mohikanin".

Oto zbliżenia dwu kwiatów z tej rośliny.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji