Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-29 Gliwice - park im. Bolesława Chrobrego - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18232
od września 2006

2020.06.07 07:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części naszej wędrówki kierując się ku ulicy Akademicka staramy się przemieszczać ścieżkami w okolicy rzeki Kłodnica.W drzewostanie pojawia się dąb szypułkowy - Quercus robur.Mijamy łąkę.Mijamy dęba czerwonego - Quercus rubra.

Osiągamy partię drzewostanu, gdzie rozszedł się skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifolia.Oto kolejna partia drzewostanu. Tutaj mają buka pospolitego - Fagus sylvatica.

A to już to co tutaj jest najważniejsze. Oto dąb błotny - Quercus palustris. Na razie przyjmuje to na wiarę. Są inne, podobne dęby z tego podrodzaju.Oto elementy infrastruktury parku.Oto młody buk pospolity - Fagus sylvatica z osobliwą czeczotą.

Starych drzew tego gatunku jest tutaj sporo.

Oto kolejna tutejsza osobliwość. To rozłożysty platan klonolistny - Platanus x hispanica, chociaż ja chętniej używam drugiej nazwy czyli Platanus x acerifolia.Jeden z jego pni położył się i ukorzenił. To drugi taki przypadek widziany przeze mnie po parku w Nakle Śląskim.Nieco dalej w jego sąsiedztwie znajduje się grupa drzew iglastych. Wbrew temu co podaje tabliczka to sosna czarna - Pinus nigra.

Oto kolejne migawki z parku jako takiego.Oto kolejny okaz metasekwoi chińskiej - Metasequoia glyptostroboides.Powoli kończymy ten rekonesans.Oto tawuła ożankolistna - Spiraea chamaedryfolia.I jeszcze spojrzenie w kierunku placu zabaw.Ostatnim akcentem botanicznym jest spojrzenie na grupę klonu srebrzystego - Acer saccharinum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji