Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-29 Zabrze - przy kościele p.w. św. Jadwigi
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18233
od września 2006

2020.06.07 11:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wizycie w Gliwicach ponownie znaleźliśmy się w Zabrzu. Tym razem była stacja paliw, gdzie zasadniczo chodziło o napicie się kawy. Padło na tę, która znajduje się w sąsiedztwie kościoła p.w. św. Jadwigi. Generalnie wydaje mi się, ze to niezbyt fortunne połączenie, znaczy się drewniany kościół i zapalczywe paliwa, w tym gaz. Teraz kościół wygląda tak.Do wnętrza można było zajrzeć tylko od strony bocznego wejścia zerkając przez szybkę w drzwiach.Ruszamy teraz w kierunku frontu.Przed kościołem w roli trawnika spełnia się płat jastrzębca kosmaczka - Hieracium pilosella.Towarzyszy mu koniczyna drobnogłówkowa - Trifolium dubium, nie campestre jak napisałem wcześniej. (poprawione w dniu 11 czerwca).Jest tam również koniczyna różnoogonkowa - Trifolium campestre.

Biały akcent to stokrotka pospolita - Bellis perennis.Ta rozetka to prosienicznik szorstki - Hypochoeris redicata.Nieco dalej w obrębie kwietnika znajduje się orlik - Aquilegia x hybrida.Oto kolejne kwiatki. Na początku przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys.Potem dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans.Następnie floks szydlasty - Phlox subulata.Ponownie zerkamy na kościół.Materiałem na ten pomnik jest skała w typie lupka kwarcytowego.

Oto północna elewacja kościoła.Oto kaplica p.w. św. Barbary.Idąc wzdłuż północnej ściany kościoła mijamy kosaćce - Iris germanica.

Pojawiają się sporadycznie w tym żywopłocie.Oto biogrupa przy zachodniej ścianie kościoła. Dominuje podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. Jest tam jeszcze klon zwyczajny - Acer platanoides oraz klon jawor - Acer pseudoplatanus.Zapewne pierwotnie była tutaj tylko trzmielina pnąca - Euonymus fortunei.Tutejsze bukszpany padły ofiarą chińskiej ćmy.

Ponownie przechodzę obok płatu z dominacją jastrzębca kosmaczaka - Hieracium pilosella oraz koniczyny drobnogłówkowej - Trifolium campestre.Teraz zwracam uwagę na bodziszka kosmatego - Geranium molle.

Ciekawostką są latarnie stylizowane na pnie brzóz.

Oto krótka informacja o kościele jako takim.Oto ostatnie, niemalże takie samo jak na początku spojrzenie na kościół.I jeszcze teren stacji paliw, gdzie dziwnym zbiegiem okoliczności posadzono ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea. Przypadek?(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.czerwca.2020)

#149
od maja 2015

Taka mała pomyłka, przy koniczynie drobnogłówkowej ma być Trifolium dubium :)

#18239
od września 2006

2020.06.11 06:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Już poprawiłem, dziękuję za uważne przeczytanie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji