Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-06-06 Ruda Śląska - na północ od Halemby
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18267
od września 2006

2020.06.21 18:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnim etapie naszej wyprawy postanowiliśmy już w dwójkę udać się w rejon lasów położonych pomiędzy Halembą a autostradą w okolicy MOP Halemba. Tam na posiadanych przez nas mapach zaznaczono istnienie schronów bojowych z Grupy Warownej Śląsk. Postanowiliśmy zobaczyć przynajmniej jeden z nich. Jadąc od Kochłowic przejechaliśmy ulicą Kochłowicka pod autostrada a następnie zjechaliśmy w ulicę Skośna aby w końcu zatrzymać się przy skrzyżowaniu z ulicą Elizy Orzeszkowej. Poszliśmy w las, kierując się na zachód. Drzewostan jest przerzedzony. Poza tym biegnie tutaj niebieski szlak.

W runie lasu zauważyliśmy kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.A poza tym las jaki jest widać.Od czasu budowy schronów las musiał być kilka razy rżnięty o czym świadczy wiek drzew, miedzy innymi tego dębu szypułkowego - Quercus robur. A poza tym przyszliśmy już nieco ponad 200 metrów i dotarliśmy do załamania drogi.Idziemy dalej.Teraz w drzewostanie pojawia się buk pospolity - Fagus sylvatica.I tak dotarliśmy do miejsca, gdzie drogę przecina linia wysokiego napięcia. Zarazem ma pod nią biec ulica Wrzosowa. Jak widać na zdjęciu jest a jakoby jej nie było.W zaroślach po lewej stronie drogi kwitnie trędownik bulwiasty - Scrophularia nodosa.

Idąc dalej osiągamy skrzyżowanie ulicy Skośna z ulicą Gabrieli Zapolskiej.Teraz zdecydowanie odbijamy w prawo, czyli na północ. Schron ma być gdzieś po drodze.

Pancerna kopula majaczy pośród drzew.Oto schron z bliska. Póki co służy on lokalnej społeczności do innych celów, zamiast stać się atrakcją turystyczną.

Ruszamy dalej w kierunku autostrady.Oto kolejny schron bojowy.

Teraz zawracamy szerokim łukiem odbijając w las prawo skos. Drzewostan jest zdecydowanie bardzo młody.Pojawia się światełko w tunelu. To linia przesyłowa w osi ulicy Wrzosowa.Mijamy dwie brzozy brodawkowate - Betula pendula z których jedna jest łagodnie wygięta.Wychodzimy na linię przesyłową.Wśród zieleniny pojawia się pięciornik kurze ziele - Potentilla erecta.Jest tomka wonna - Anthoxanthum odoratum.Pokonujemy kolejne metry tej trasy.

Będąc już na ulicy Skośna zauważam w drzewostanie sosnę czarną - Pinus nigra. Po tych trzech zdjęciach bateria aparatu poczuła się bardzo wyczerpana.To był zdecydowany koniec pstrykania na ten dzien.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji