Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-06-10 Chrzanów - tour de kościół
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18269
od września 2006

2020.06.22 12:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia trochę mnie nosiło i w związku z tym postanowiłem coś udokumentować. Park odpadał, bo pojawia się zbyt często. Padło zatem na kościół p.w. św. Mikołaja. Od strony ulicy Janiny Woynarowskiej na placu kościelnym rosną trzy klony zwyczajne w odmianie kulistej - Acer platanoides "Globosa".Każde z nich jest okazem zdrowia.Kolejne pięć drzew tego gatunku w tej odmianie rośnie przy ogrodzeniu od strony północnej.Pierwsze dwa drzewa są w miarę w dobrej kondycji.Kolejne dwa wyglądają jako tako.Piąte drzewo to prawie trup.

Kolejnym okazałym drzewem jeszcze zdrowym jest tutaj świerk kłujący - Picea pungens.Kiedyś zapewne posadzono tutaj dwa okazy tego gatunku. Ten przegrał.

Oto ostatni osobnik klonu zwyczajnego - Acer platanoides "Globosa" Jest bardzo zdrowy.Równolegle do wschodniej ściany kościoła biegnie ulica Jana Matejki. Tutaj znajdują się trzy najstarsze drzewa w tej miejscówce. Dodano tutaj nie wiedzieć czemu pewna ilość żywotników zachodnich - Thuja occidentalis.

Pierwszym drzewem idąc od północy jest lipa drobnolistna - Tilia cordata.Drzewo rośnie niebezpiecznie blisko muru i to na skraju skarpy.

Zerkam w jego koronę.Następnie zaglądam do potężnej rany na pniu od strony ulicy.Oto gałązka tego drzewa. Wyraźnie widać, że to lipa drobnolistna - Tilia cordata.Teraz z pewnego oddalenia widać, jaki potężny konar został tutaj odcięty. Uważam, że drzewo jest śmiertelnie ranne, chociaż dzielnie walczy.Pod drzewem wyrasta sporo siewek dębu szypułkowego - Quercus robur. To potomstwo drzewa z dziedzińca. Teraz skupiając się na ogrodzeniu pominąłem je celowo.

Drugim drzewem jest klon jawor - Acer pseudoplatanus. On także znajduje się niebezpiecznie blisko muru.

Oto jego liście aby nie było wątpliwości.

I jeszcze raz jego pień oraz rozdzielona na trzy główne konary korona.

Trzecie drzewo to druga w tym gronie lipa drobnolistna - Tilia cordata.

Tutaj widać jak niebezpiecznie blisko murów się znajduje. Dotyczy to zarówno ściany od strony ulicy oraz dzwonnicy jako takiej.Widać to szczególnie, kiedy patrzy się w górę pnia stojąc przy ścianie dzwonnicy.Teraz zerkam w stronę placu kościelnego.W końcu wyszedłem na ulicę Jana Matejki aby zobaczyć jak bardzo drzewa z placu kościelnego pochylają się nad nią.Widać też konflikt pomiędzy gałęziami lipy a dachem dzwonnicy.I na zakończenie grupa głogów - Crataegus x media od strony ulicy Mickiewicza. Zostały posadzone dopiero co.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji