Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-06-12 Chrzanów - między innymi kościół
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18270
od września 2006

2020.06.22 14:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia pogoda nie była najlepsza, ale postanowiłem zrobić długą sesję zdjęciową z dębem szypułkowym - Quercus robur z kościelnego placu. Zdjęcia wyszły jako tako, zatem je skasowałem korzystając z faktu, że parę godzin później warunki świetlne zdecydowanie się poprawiły. Co miało być na początku znalazło się na końcu. Zaczynamy od klonu zwyczajnego w odmianie kulistej - Acer platanoides "Globosa".Teraz piątka drzew tego gatunku oglądana z zewnątrz. Im bardziej na zachód, tym lepiej wyglądają.Oczywiście piąte z nich jest w stanie zdecydowanie zejściowym.Martwe gałęzie są także obrębie korony pierwszego drzewa z tego szpaleru.Teraz jestem przy ulicy Janiny Woynarowskiej, gdzie część skarpy obsadzono irgą - Cotoneaster.Z roślin zielnych pojawia się tutaj wierzbownica wzgórzowa - Epilobium collinum.Oto kolejny fragment płatu tej irgi - Cotoneaster.Tutaj zaplątał się jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Trafił się chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Jest jeszcze klon jawor - Acer pseudoplatanus.W obrębie dziedzińca szkoły pojawiło się sporo salaty kompasowej - Lactuca serriola.Do kwitnienia szykuje się sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Jest i mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Teraz wychodzę na ulicę Śląska.Idą w górę tej ulicy dokumentuje kwitnący ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.Teraz udaję się w kierunku grupy drzew w łączniku pomiędzy ulicami Śląska i Balińska.Najważniejszym gatunkiem w tej okolicy był tawulec wcinany - Stephanandra incisa.Tutaj też rozpoczął kwitnienie starzec jakubek - Senecio jacobaea.Teraz z ulicy Śląska zerkam ku ulicy Mickiewicza.Idę dalej tą ulicą. Teraz w myśl zasady blisko, coraz bliżej dokumentuję lucernę nerkowatą - Medicago lupulina.

Kolejnym gatunkiem jest żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare porażony przez mączniaka. Ja póki co używam nazwy Erysiphe asperifoliorum.A teraz, jak zaznaczyłem na wstępie po dłuższej przerwie powracam do dębu szypułkowego - Quercus robur z placu kościelnego.Zerkam w górne partie korony. Jest dobrze.Oto podstawa korony.

I jeszcze podstawa pnia. Pierwotnie w tej okolicy znajdował się mur kościelny.Opuszczam plac kościelny. Oto purpurowa odmiana klonu zwyczajnego - Acer platanoides. Drzewo w tym miejscu nie ma szansy żyć długo i szczęśliwie.I jeszcze mur od strony ulicy Jana Matejki. Widać spękania.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji