Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-06-20 Ruda Śląska - przede wszystkim Kochłowice
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18284
od września 2006

2020.06.28 11:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym etapie w końcu dojechaliśmy do Rudy Śląskiej. Tym razem postanowiłem przypomnieć sobie rejon tamtejszych kościołów. Zwiedzaliśmy je w 2019 roku. Zatem zatrzymaliśmy się na parkingu przy ulicy Piłsudskiego. Mijamy charakterystyczny budynek.Idąc dalej mijamy skalniak na ogrodzeniu sanktuarium.Dominuje tutaj rojnik - Sempervivum. Jest też rozchodnik sześciorzędowy - Sedum sexangulare.Naszym celem jest oczywiście Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Na zewnątrz mamy tablicę pamiątkową.Ołtarz wewnątrz to najbardziej lourdzka grota Lourdzka w dzisiejszej Polsce. Nie tylko figura ale i kamień w ołtarzu pochodzą z macierzy kultu.

Tutaj mamy legendę dominikańską w związku z kultem Matki Boskiej Różańcowej.I jak przystało na Śląsk jest jeszcze Święta Barbara.I jeszcze spojrzenie w górę.I jeszcze dwa witraże.

Teraz ruszamy w kierunku kościoła p.w. św. Trójcy.Po drodze zauważam cedry - Cedrus.

Tym razem kościół obchodzimy z zewnątrz. Widać różnicę pomiędzy częścią odnowioną i czekającą na swoją kolej.Budulcem jest tutaj piaskowiec karboński.

Dziedziniec to kostka granitowa. Pomiędzy nią dominuje babka zwyczajna - Plantago maior oraz wiechlina roczna - Poa annua.

Po boku jest jeszcze taki zielony mikst.Po obejściu kościoła zerkamy w górę.Oto ciekawie wykonany smok.I jeszcze fasada.Wracając pod cedrami - Cedrus zauważam głowienkę pospolitą - Prunella vulgaris.Ostatnie zdjęcie przedstawia kościół w Nowym Bytomiu. Tym razem musiałem skończyć na tym, ponieważ wilgotność powietrza była bardzo wysoka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji