Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-10 Mysłowice - sadzenie jubileuszowych drzew
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18327
od września 2006

2020.07.13 07:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W związku z okrągłą, ale bez przesady rocznicą istnienia miasta w Mysłowicach trwa akcja sadzenia jubileuszowych drzew mających ją upamiętnić. Ma być 660 drzew. Cała akcja jest odbywa się w sposób niezorganizowany. Wiele drzew jest sadzonych w przypadkowych miejscach. Są też sadzone gatunki, które na pewno nie dociągną do kolejnej setki lat istnienia miasta.
Ponieważ czasu było mało, musieliśmy bardzo szybko znaleźć odpowiedź na pytania gdzie, co i ile sztuk. Trzecia odpowiedź została udzielona po wizycie w centrum handlowym. Wybraliśmy buka pospolitego - Fagus sylvatica oraz miłorzęba japońskiego - Ginkgo biloba. Oto te drzewa na naszej miejscówce.Jeśli chodzi o miejsce akcji to na początku wybraliśmy sobie rejon Promenady lub Słupecką Górkę. To najbardziej zacne mysłowickie miejscówki. Odpowiedź z Urzędu nas nie zadowoliła, dlatego wybraliśmy okolicę I LO przy ulicy Mickiewicza, gdzie właśnie powstaje ciekawa dendrologiczna inicjatywa edukacyjna. Jest tutaj sporo drzew. Na początku zwróciłem uwagę na starą odmianę gruszy domowej - Pyrus communis. Zdaje się być odporną na nagoć - Gemnosporangium sabinae. Plamki są nieliczne.

Resztką dawnego, szkolnego sadu jest także ta jabłoń. Na razie zasugerowałem, aby te drzewa owocowe pozostawić chociażby jako wzorzec starych odmian.Gatunki dzikie reprezentuje między innymi dąb czerwony - Quercus reubra.Jest też klon zwyczajny - Acer platanoides.Najbardziej okazałym drzewem jest tutaj buk pospolity - Fagus sylvatica. Prawdopodobnie jego wymiary kwalifikują go do uznania za pomnik przyrody ożywionej. Drzewo tym razem obficie owocowało. Zazwyczaj robi to raz na cztery lata.Jest tutaj spory szpaler klonów zwyczajnych - Acer platanoides. Część drzew posiada na pniach rozległe rany.Kolejnym gatunkiem jest lipa drobnolistna - Tilia cordata. Także rośnie w potwornym ścisku.

Oto kolejne zgrupowanie klonu zwyczajnego - Acer platanoides. Część drzew również posiada na pniu rozległe rany.I jeszcze jeden dąb czerwony - Quercus rubra. W tle majaczy chudy modrzew europejski - Larix decidua.Kolejny ciekawy przypadek to siewka jesionu amerykańskiego - Fraxinus americana na ranie w klonie zwyczajnym - Acer platanoides.I to by póki co było na tyle. Oczywiście ja tu będę powracał częściej, chociażby tylko po to aby zobaczyć jak sobie radzą nasi podopieczni.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji