Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-10 Jaworzno - znowu Środmieście
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18328
od września 2006

2020.07.13 11:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To obszar zdawało by się znakomicie udokumentowany, ale zawsze można tutaj natrafić na coś, na co do tej pory nie zwracało się uwagi. Tym razem zaczynam od okolicy kościoła, pod którego murem usadowił się czyściec błotny - Stachys palustris.Następnie spoglądam na płytę rynku.Potem przemieszczam się w górny odcinek ulicy Mickiewicza, gdzie znajduję popłoch pospolity - Onopordon acanthium.Nieopodal wyrasta ostrożeń polny - Cirsium arvense.

Teraz przechodzę w łącznik pomiędzy ulicami Mickiewicza i Sienkiewicza. Na początku zwracam uwagę na rdest ptasi Polygonum aviculare porażony przez mączniaka - Erysiphe polygoni.

Potem zauważyłem chabra białawego - Centaurea dealbata.Kolejny gatunek to serdecznik pospolity - Leonurus cardiaca.Idę dalej. W tutejszym drzewostanie dominują kasztanowce - Aesculus hippocastanum.Murek porasta zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.Jednym ze składników muru są wapienie warstw gogolińskich dolnych.Oto kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum z bliska.Teraz znajduje się na ulicy Sienkiewicza i ruszam w stronę rynku.Po drodze dokumentuję tutejszego mściwego sumaka odurzającego - Rhus typhina.I tak powróciłem na rynek.

#18913
od września 2006

2021.05.13 08:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powinno być Onopordum acanthium
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji