Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-12 Oświęcim - nad Wisłę i z powrotem - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18337
od września 2006

2020.07.20 09:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy po drugiej stronie linii kolejowej. Nasza ścieżka to ulica Solna. Trawiasta przestrzeń oglądana w poprzednim odcinku to uprawiane pole uprawne z łanem pszenicy, który teraz się ujawnił.

Teraz odbijamy zdecydowanie na wschód.Teraz w zaroślach zauważamy wykę płotową - Vicia sepium. Dawnośmy się nie widzieli.Idziemy dalej, mijamy pobliski budynek oraz plątaninę przewodów elektrycznych.

Tutaj na gałązce brzozy brodawkowatej - Betula pendula przysiadł przestrojnik trawnik.Kolejnym ciekawym obiektem jest tutaj betonowa szczelina porośnięta głównie przez rozchodnika sześciorzędowego - Sedum sexangulare. To będzie bardzo długa sesja zdjęciowa.

A teraz tylko rozchodnik.

Poza tym wyrasta tutaj drabik drzewkowaty - Climacium dendroides.Towarzyszy im koniczyna polna - Trifolium arvense.

Kolejna para gatunków to pyleniec pospolity - Berteroa incana i siedząca na nim muchówka z rodziny Syrphidae z rodzaju Sphaerophoria.

Jest i mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Następnie idzie dziewanna pospolita - Verbascum nigrum odwiedzana przez trzmiela - Bombus.Ruszamy zdecydowanie na północ. Schodzimy z korony wału.W tej okolicy zarośla nad Sołą tworzą wierzby białe - Salix alba. Wśród nich są bardzo okazałe, ale sterane życiem drzewa.A teraz pępawa dwuletnia - Crepis biennis i muchówka z gatunku ślipień trzmielowiec.

Przysiadł tutaj również przestrojnik trawnik.Idziemy dalej. Ścieżka wyprowadza nas na koronę wału.Oto kolejna pępawa dwuletnia - Crepis biennis i coś z Syrphidae.Mijamy ścieżkę, która prowadzi nad rzekę, ale nie idziemy nią.Teraz trafił nam się barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Wśród odwiedzających go owadów była mucha z gatunku Melanomyia nana.

Tego chrząszcza postaram się oznaczyć wkrótce.To samo dotyczy tej muchy.

Teraz wychodzimy na koronę wału.Stąd zerkamy na międzywale, gdzie rządzi wierzba biała - Salix alba.A potem pognaliśmy do przodu osiągając miejsce, gdzie teren przecina linia przesyłowa.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji