Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-15 Jaworzno - idąc przez Skałkę - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18349
od września 2006

2020.07.23 14:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny etap wędrówki zaczyna gałąź zdziczałej jabłoni domowej - Malus domestica.Idę dalej. Na lewo Skałka, na prawo Równa Górka.Teraz bardziej skupiam się na prawej stronie drogi. Na początku koszyczek ostu łopianowatego - Carduus personata.Równa Górka także jest zarośnięta przez cierniste krzewy.

Teraz na poboczu drogi zauważam driakiew żółtą - Scabiosa ochroleuca.Idę dalej.Osiągam charakterystyczną kapliczkę.

Spod kapliczki zerkam na przyszły plac budowy, czyli Skałkę.Oto krzewy w otoczeniu kapliczki.

Ktoś tutaj coś kopał.

Jest tutaj trywialny nostrzyk żółty - Melilotus albus.

Jest trywialny dzwonek jednostronny - Campanula rapunculoides.

Idąc do krzyża mijam płaty ostrożnia polnego - Cirsium arvense, jakby nie było bardzo uporczywego chwastu.Jest też bardzo szczątkowa murawa.Tutaj trafił się pospolity w Jaworznie goździk kartuzek - Dianthus carthusianorum.Równie pospolita w mieście jest macierzanka zwyczajna - Thymus pulegioides.To samo można powiedzieć o babce średniej - Plantago media.

Na stoku zachodnim w oczy rzuca się płat pajęcznicy gałęzistej - Anthericum ramosum. Gatunek bywa widywany w Jaworznie tu i ówdzie.Obchodząc szczyt mijam bardzo pospolitego w mieście żółtka. To stulisz Loesela - Sisymbrium loeselii.Jest też płat rutewki mniejszej - Thalictrum minus. I to jest gatunek widywany i przez to niezagrożony w Jaworznie.Zerkam teraz w kierunku Grodziska.Teraz zaczynam schodzić w kierunku istniejącego osiedla.Przechodzę obok pasternaku zwyczajnego - Pastinaca sativa.

Idę dalej.Mijam owocujący kozibród łąkowy - Tragopogon pratensis.Teraz oglądam kwitnącą kłosownicę pierzastą - Brachypodium pinnatum. To relikt tutejszych muraw kserotermicznych.

Bliżej osiedla trafił się wiesiołek - Oenothera. W oparciu o te zdjęcia nie jestem w stanie precyzyjnie określić gatunku. Dla wiedzy o walorach tego obszaru nie ma to istotnego znaczenia.I na zakończenie żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 23.lipca.2020)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji