Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-16 Chrzanów - pomiędzy ulicą Sienną a Trzebińską
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18350
od września 2006

2020.07.23 20:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia miałem do załatwienia większe zakupy w dalszej części Chrzanowa. Oczywiście na drogę zabrałem aparat. Pstrykanie rozpocząłem od ulicy Sienna, gdzie zainteresowałem się samotnym starcem jakubkiem - Senecio jacobaea. Było świeżo po deszczu.

Teraz idę wzdłuż wykopu byłej linii kolejowej.Po drodze zauważam rezedę żółtą - Rezeda lutea.Ulica Sienna kończy się przejazdem pod linią kolejową. To chrzanowskie "Dwa Mosty".Zanim przeszedłem na drugą stronę zauważyłem bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Nasyp kolejowy od strony ulicy Fabryczna jest ogolony.A to już ulica Kolejowa i tamtejszy wielki popłoch pospolity - Onopordon acanthium.

Kolejny etap to ulica Borowcowa tuż przed rzeką Chechło.Po drodze zauważyłem dziewannę firletkową - Verbascum lychnitis.

Tutaj także spotkałem popłoch pospolity - Onopordon acanthium.A to już Chechło jako takie. Od dłuższego czasu prowadzi rdzawą wodę zapewne spuszczaną sukcesywnie z zalewu.

Na jego lewym brzegu usadowił się rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Po przejściu na drugą stronę wkraczam w ulicę Mydlana, aby odwiedzić przychodnię weterynaryjną.

Po drodze zauważam okazały chrzan pospolity - Armoracia rusticana.Gnam dalej. Zbliżam się do krytej pływalni oraz szkoły.

W tym rejonie dokumentuję jukkę karolińską - Yucca filamentosa.Zwracam jeszcze uwagę na liliowca - Hemerocallis.

Idę dalej.Wychodzę na ulicę Harnes.Z tutejszego drzewostanu wybieram klon zwyczajny - Acer platanoides "Globosa".A to już ulica Pogorska.Tutaj bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej stał się wiesiołek Hoelchera - Oenothera hoelscheri.

Teraz ponownie przekraczam Chechło.

A to już ulica Podwale i zarastający nasyp linii kolejowej.Tutaj zauważam niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.Oto kolejny odcinek ulicy Podwale.Teraz będzie dłuższa sesja zdjęciowa z bodziszkiem pirenejskim - Geranium pyrenaicum.Ostatnie zdjęcie przy tej ulicy to dwie jabłonie domowe - Malus domestica.Przy skrzyżowaniu ulicy Trzebińska z ulicą Szpitalną dokumentuję brodawnika jesiennego - Leontodon autumnalis. To będzie kolejna długa sesja zdjęciowa.

Ulicę Trzebińską opuszczam przechodząc pod linią kolejową. Przed przejściem rośnie bukszpan - Buxus sempervirens.I na zakończenie fragment nasypu porośnięty przez skrzyp polny - Equisetum arvense.

#18912
od września 2006

2021.05.13 08:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powinno być Onopordum acanthium.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji