Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-17 Mysłowice - migawki z miasta
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18351
od września 2006

2020.07.24 10:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia wybrałem się do miasta, aby powłóczyć się po opłotkach. To co potem zobaczyłem składa się na serial złożony z czterech odcinków. Na razie trzeba z przystanku dojść do redakcji. Oto klasyczna wizytówka miasta. To widok spod wiaduktu linii kolejowej.Zaraz za linią kolejową rósł sobie okazały buk pospolity - Fagus sylvatica. Parę lat temu drzewo wycięto ale po pędach odroślowych widać, że nie wszystek umarło.

W okolicy wyrasta bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Wyrasta komosa biała - Chenopodium album.Jako tako trzyma się bukszpan - Buxus sempervirens. Chińska ćma tu była.Kwitnie tawuła japońska - Spiraea japonica.Jest też mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Teraz jestem pod ścianami budynków tworzących mysłowicką wizytówkę. Tutaj mamy szansę porównać mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus z lewej strony oraz sałatę kompasową - Lactuca serriola po prawej stronie.

Nieco dalej osiedliła się lipa drobnolistna - Tilia cordata.Teraz wchodzę w ulicę Wojska Polskiego.Tutaj bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej jest łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum. Oto pierwsza seria zdjęć.

Oto druga seria zdjęć.A to już miejsce, gdzie sadziliśmy nasze jubileuszowe drzewa. Obydwa gatunki jeszcze stoją.Jest tutaj także buk pospolity - Fagus sylvatica, który ma prawie 3,5 m obwodu w pierśnicy. Znaczy się należy uznać go za pomnik przyrody ożywionej.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji