Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-17 Mysłowice - podróż do źródeł Boliny - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18352
od września 2006

2020.07.24 11:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zasadniczym celem mojego wypadu były tytułowe źródła. Ma ich być cztery. Znajdują się one w obrębie kompleksu leśnego w oddziale mieszczącym się w kwadracie o boku około 800 metrów. Od południa biegną tutaj ulice Leśna i Graniczna dzielnicy Stara Wesoła. Od wschodu jest to odcinek szlaku PTTK im. Mariana Kantora-Mirskiego. Od północy jest to autostrada A4. Do zachodu po prostu linia oddziałowa. Stoję na skraju lasu.W drzewostanie dominuje dąb czerwony - Quercus rubra.Na skraju lasu jest słupek oddziałowy.Są liczne siewki dębu czerwonego - Quercus rubra.

Jest siewka jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Jednakże dąb czerwony - Quercus rubra rządzi.

Z innych drzew na uwagę zasługuje lipa drobnolistna - Tilia cordata.Nieco dalej natrafiam na płat z brzozą brodawkowatą - Betula pendula.Jest nawet buk pospolity - Fagus sylvatica.Pomiędzy przydrożnymi kamieniami trafił się kawałek piaskowca w typie żeleźnicy. To karbon.

Z roślin runa zauważam kłosownicę leśną - Brachypodium sylvaticum.Jest wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Jest szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.Z mchów najbardziej w oczy rzuca się żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Oto prawdopodobnie obumierająca brzoza ciemna - Betula pendula ssp. obscura. Na jej pniu wyrastają owocniki hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Oto kolejna kłosownica leśna - Brachypodium sylvaticum.

Oto kostrzewa - Festuca gigantea.W tym momencie po dotarciu do bocznej drogi odbijam w prawo.Las na północ od niej jest bardzo gęsty.Po drodze zauważam dziki bez koralowy - Sambucus racemosa.

Idąc dalej natrafiam na luźny drzewostan z południowej strony drogi. To buczyna z domieszką dębu czerwonego - Quercus rubra.

W tym momencie zdecydowanie odbijam na północ. W runie lasu dominuje wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

Nieopodal prześwituje poręba.W płacie lasu trafiają się okazałe brzozy brodawkowate - Betula pendula.W runie pojawia się borówka czarna - Vaccinium myrtilus.Są maliny - Rubus idaeus.Jest kwwitnący klos kłosownicy leśnej - Brachypodium sylvaticum.Oto kolejne skupisko traw.Jest trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Jest kłosówka miękka - Holcus mollis.Znaczący udział wśród roślin runa posiada turzyca drżączkowata - Carex brizoides.Z drzew pojawia się dąb szypułkowy - Quercus robur.Dopiero teraz natrafiłem na obszar źródłowy cieku, tworzącego według map południowy strumień Boliny Południowej II. Na razie zapowiada się niezbyt obiecująco.Na razie to swoista "Dolina Suchej Wody".Z krzewów w tej okolicy zauważa się sporo kruszyny pospolitej - Frangula alnus.Dolina suchego cieku biegnie środkiem tego zdjęcia.Nijaką osobliwością jest tutaj skupisko zachyłki oszczepowatej - Phegopteris connectilis.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji