Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-17 Mysłowice - podróż do źródeł Boliny - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18355
od września 2006

2020.07.25 15:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy teraz w miejscu, gdzie dwa strumienie wypływające z lasu łączą się w jeden. Na razie zerkam w górę drugiego cieku.W tym momencie postanowiłem pójść dalej w kierunku autostrady. Góra cieku odpadła między innymi z braku obuwia adekwatnego do warunków terenowych. Idąc lewym brzegiem strumienia przechodzę przez płat borówki czarnej - Vaccinium myrtillus

Las w tej okolicy jest w typie boru mieszanego.

Dołem rozciąga się mokradło. Nie badałem składu jego flory.

Jest tutaj także brzoza brodawkowata - Betula pendula z oryginalną czeczotą.Idąc dalej przechodzę przez płat turzycy drżączkowatej - Carex brizoides.Następnie na mojej drodze stają zarośla z maliną - Rubus idaeus.Bolina płynie tutaj w bardzo głębokim korycie. prowadzi rdzawą wodę co świadczy o tym, że wypływa z formacji karbońskiej.

Koryto jest wyraźnie jak to się powiada ręką ludzką uczynione.Autostrada jest blisko, coraz bliżej. Tutaj widać barierki ograniczające drogę biegnącą równolegle do niej.Po wyjściu na drogę zerkam w górę rzeki.Oto droga. Tędy biegnie odcinek szlaku PTTK im. Mariana Kantora-Mirskiego.Zerkam jeszcze w stronę autostrady, pod którą znika Bolina.W tym momencie kończę badanie Boliny i zaczynam wracać do punktu startu. Ruszam na południe odcinkiem szlaku PTTK.

Jest tutaj sporo pokrzywy - Urtica dioica.Był też płat jeżyny - Rubus sp. sp.Gnam dalej.

Zauważam czyśćca leśnego - Stachys sylvatica.Kolejne przyspieszenie.Teraz zauważam gąsienicę kapturnicy trędownikówki. Piękna larwa pożywiała się trędownikiem bulwiastym - Scrophularia nodosa.Kolejne przyspieszenie.Oto wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Teraz zerkam na drogę zza świerka pospolitego - Picea abies.Nieco dalej wyrasta jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Kolejne przyspieszenie. Przy drodze zwracam uwagę na pępawę dwuletnią - Crepis biennis.Tutaj dominuje kuklik pospolity - Geum urbanum.Droga cały czas biegnie prosto.Teraz na poboczu zauważam czeremchę amerykańską - Padus serotina porażoną przez mączniaka.Jest jeszcze sporo niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji