Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-01 Trzebinia Bereska - od ciepłowni do ulicy Słowackiego i z powrotem - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18367
od września 2006

2020.07.29 18:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To będzie już zdecydowany powrót. Teraz trafiłem na suche, piaszczyste miejsce.Tutaj rządzi jasieniec piaskowy - Jasione montana.Tutaj także większym płatem wystąpiły chrobotki - Cladonia.

Idąc dalej natrafiłem na rów z błotnistą zawartością. O mało co nie ugrzązłem w niej.

Tutaj trafił się pierwszy od dłuższego czasu kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Postanowiłem nie przechodzić na drugą stronę.Idąc ku głównej drodze zauważyłem bodziszka błotnego - Geranium palustre.Idę dalej. Szału nie ma.

W rowie zauważam wodę.Pomiędzy drzewami pojawia się kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.I tak wylądowałem na głównej drodze w miejscu, gdzie idąc w tamtą stronę zastałem po raz pierwszy to rozwidlenie.

Teraz zerkam za siebie, aby lepiej pokazać to rozwidlenie.Teraz zdecydowanie trzymam się osi linii kolejowej. Po chwili napotkałem wilżynę bezbronną - Ononis arvensis.

Idę dalej.Teraz sadząc po zaostrzonym żagielku spotkałem wilżynę ciernistą - Ononis spinosa.Na kolei także wre praca. pociągi będą tutaj gnać.

Dotarłem do trawersu ciepłowni i budowli kolejowej.Teraz na terenie bardzo ruderalnym natrafiam na stulisz Loesela - Sisymbrium loeselii.Teraz zauważam większe skupisko dziewanny - Verbascum.Odnoszę wrażenie, że najbliżej jej do dziewanny kutnerowatej - Verbascum phlomoides.

Oto ostatnie spojrzenie na komin ciepłowni.Oto spojrzenie za siebie w kierunku budynku kolejowego.Właściwie na tym miałem skończyć ale trafił się popłoch - Onopordon acanthium odwiedzany przez trzmiela.

I jeszcze żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.I tak powoli zakończyłem penetrację florystyczną w tej okolicy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji