Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-19 Z Chrzanowa do Libiąża i z powrotem - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18368
od września 2006

2020.07.30 08:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna niedzielna wycieczka. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, ze to blisko to jakoś tak się stało, że niezauważenie przedeptaliśmy około 17 kilometrów. Pstrykanie rozpocząłem na ulicy Powstańców Styczniowych. Minęliśmy już skrzyżowanie z ulicą Stara Huta.

Po lewej stronie drogi w trawiastych przestrzeniach rządzi trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Sporą domieszkę stanowi pośród niego ostrożeń polny - Cirsium arvense.Zbliżamy się do lasu. Między innymi widać dziewannę firletkową - Verbascum lychnitis.

Trafił się pasternak - Pastinaca sativa.Polatywał tutaj prężec - Chrysotoxum. Niestety nie był skłonny do pozowania, dlatego ograniczyłem się do rodzaju.

Przyspieszamy.Mijamy starca jakubka - Senecio jacobaea.

Mijamy porębę, która znajduje się po lewej stronie drogi.

Zerkamy na prawą stronę drogi.Zbliżamy się do linii kolejowej.

W związku z trwającą modernizacja teren jest nieźle zryty.

Idziemy dalej.Oto pierwszy na trasie naszej wędrówki kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

Jest tam także zdziczała winorośl - Vitis vinifera.Weszliśmy na obszar strefy przemysłowej.Czas na poważny zastrzyk botaniki. Oto wiesiołek Hoelschera - Oenothera hoelscheri. Tak mi wyszło, kiedy podszedłem do niego z kluczem Krzysztofa Rostańskiego.Kolejne przyspieszenie. Strefa przemysłowa znajduje się po lewej stronie drogi.

Pokonujemy gwałtowny zakręt.Gnamy dalej.

W lesie po prawej stronie drogi dominują sosna zwyczajna - Pinus sylvestris oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.I tak dotarliśmy do drogi omijającej strefę przemysłową.My tutaj zagłębiliśmy się w las po prawej stronie drogi. Jakoś tak niezauważenie przeszliśmy niecałe 350 metrów.

Oto niektóre mijane rośliny. Na początku driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca.Oto przymiotno białe - Erigeron annuus.Oto przymiotno gałęziste - Erigeron ramosus.Oto koniczyna polna - Trifolium arvense.Oto driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca oraz goździk kropkowany - Dianthus deltoides.

I jeszcze przegląd zmienności fiołka trójbarwnego - Viola trifolor.I jeszcze głowienka pospolita - Prunella vulgaris.I tak osiągnęliśmy drogę, która pójdziemy do Libiąża. Leśny odcinek to nieco ponad 1800 metrów. Pokonamy go w dwa kolejne odcinki.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 30.lipca.2020)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 30.lipca.2020)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji