Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-27 Mysłowice - mierzenie buka przy I LO
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18399
od września 2006

2020.08.07 19:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dniu 10 lipca na terenie przy I LO w Mysłowicach posadziliśmy dwa jubileuszowe drzewa, na okoliczność 660-lecia miasta. Były to buk pospolity - Fagus sylvatica oraz miłorząb japoński - Gingko biloba. Wówczas nabrałem podejrzenia, że tamtejszy okazały buk pospolity - Fagus sylvatica może być pomnikiem przyrody. Teraz postanowiliśmy go dokładnie zmierzyć. Idziemy ulicą Szpitalna.

Pobocze porasta podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.

Na teren przyszłego ogrodu przywieziono ziemię z nawozem. Jakby to powiedzieć atmosfera była powalająca.Przy okazji zwróciłem uwagę na okazałego dęba szypułkowego - Quercus robur. Jest porównywalny z drzewem, które mamy zmierzyć. Norma dla dębu to 400 cm obwodu w pierśnicy.Jesteśmy już przy ulicy Mickiewicza. Oto płat jęczmienia płonnego - Hordeum murinum.

Oto teren szkoły i miejsce, gdzie jest plantowana ziemia.Przy okazji zauważyłem, że rośnie tutaj jesion amerykański - Fraxinus americana.

I ponownie miejsce z plantowaną ziemią.A to już nasz celebryta. W pierśnicy miał tylko 273 cm obwodu.

Norma dla buka to 300 cm obwodu w pierśnicy. Trochę mu brakuje, ale jest nadzieja, że w tym stanie będę go jeszcze oglądał. Przy obecnym obwodzie ma 86,94 cm średnicy, znaczy się jego promień ma 43,47. Dla normy te wymiary wynoszą 95,54 i 47,77. Znaczy się po promieniu brakuje mu 4,3 cm. I teraz mamy największą niewiadomą, czyli tempo tycia. Załóżmy optymistycznie, że będzie to po promieniu 3 mm na rok lub 4 mm na rok. Wówczas przepisowy wymiar osiągnie albo za nieco ponad 14 lat lub za niecałe 11 lat. Będziemy śledzić to tempo i co roku szacować przybliżony czas do osiągnięcia właściwego wymiaru.
Następnie opuściliśmy teren szkoły i niedaleko skrzyżowania ulic Szpitalna i Mikołowska zwróciłem uwagę na suche drzewo już przeznaczone do wycinki.

W pobliżu rośnie inny okazały buk pospolity a to jego owocująca gałązka.Teraz idziemy wzdłuż ściany biurowca, gdzie mieści się nasza redakcja. tutaj przez wiele lat rósł okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.A tak wygląda część zielonej wizytówki miasta od strony ulicy Oświęcimska.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji