Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-27 Jaworzno - w wizytą u barszczu sosnowskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18403
od września 2006

2020.08.07 21:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatnim etapem tego dnia była wizyta u tytułowego bohatera. Stanowisko monitorowane od lat znajduje się przy ulicy Mostowa. Ponieważ nie było pewności, że go tam zastanę wysiadłem na przystanku Leopold i poszedłem do celu ścieżką biegnącą tuż za ekranami dźwiękochłonnymi. To zachodnia strona ulicy Katowicka. Na początku był powojnik pnący - Clematis vitalba.Bardzo marnie rośnie winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Teraz bliżej łuku drogi mijam grupę róży pomarszczonej - Rosa rugosa.

Oto ekran nie przeźroczysty i ekran przeźroczysty.

Gnam dalej. Tutaj mamy jakieś chaszcze. Ponieważ spieszyło mi się, nie dokumentowałem pełnej listy obecności.

Tutaj mocnym akcentem jest rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Za ekranami wciąż znajduje się ulica Katowicka. Ja idę odcinkiem ulicy Ławczana. W tym momencie zwracam uwagę na cykorię podróżnik - Cichorium intybus.Następny gatunek to łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum.Jest jeszcze bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Teraz ulica Ławczana raptownie odbija na zachód. Ja muszę iść polną ścieżka za ekranami. Tam od tej chwili znajduje się ulica Jana Pawła II.

Nieco dalej w tym tłumie najbardziej rozpoznawalny gatunek to pasternak zwyczajny - Pastinaca sativa.

Teraz ignoruję tę przeprawę pod jezdnią.Gnam dalej.I tak osiągnąłem ulicę Mostowa. Ściany tunelu posiadają swoiste malowidła.

Przeszedłem na drugą stronę.Interesujące mnie miejsce znajduje się po lewej stronie drogi. To bardzo gęste zarośla.

W zaroślach znajduje się sporo śmieci.Jako tako przed pójściem dalej ostrzega ta taśma. Jest bardzo zleżała, zatem można ją uznać za nieaktualną.Trafił się ładny kwiatek, czyli wieczornik damski - Hesperis matronalis.Wchodzę.Teraz w cieniu drzew, głownie śliwy domowej - Prunus domestica zauważam większe skupiska czosnaczka pospolitego - Alliaria petiolata.Rozglądam się. Teraz między innymi widać młode jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.Dalej penetruję te gęste chaszcze.

I kiedy wydawało mi się, że nic z tego znalazłem jedna ogromną siewkę barszczu Sosnowskiego - Heracleum sosnowskyi. Jest na tyle okazała, że jak ją zlekceważą to w przyszłym roku powinna zakwitnąć.

W końcu po tym wątpliwym sukcesie wyszedłem na ulicę Mostowa i jeszcze raz sfotografowałem chaszcze z barszczem w całości.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji