Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-03 Jaworzno, nad Sosiną, na południe od wyspy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18407
od września 2006

2020.08.09 21:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Od druga zapowiadana wizyta w tym miejscu. Poprzednia miała miejsce tydzień wcześniej. Teraz nad okolica polataliśmy dronem i wyszło, że wszelki brud z dna tego zbiornika ląduje obecnie na wyspie. Jak się sprawy dalej potoczą nie wiem. Kiedy jedna ekipa robiła swoje ja po prostu spacerowałem. Na początku widok wyspy z brzegu.Na lewo prawie martwa wierzba biała - Salix alba.W okolicy jest znacznie więcej bardzo żywotnych brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Brzegiem zalewu biegnie dobra droga gruntowa.Rozglądam się po okolicy. Na początku sesja zdjęciowa z olszą czarna - Alnus glutinosa i jej szpetką - Taphrina sadebecki.

Kolejne spojrzenie na drogę, tak tytułem przerywnika.Następnie długa sesja zdjęciowa z wiesiołkiem. Jestem przekonany, że to Oenothera paradoxa. Gdybym się mylił, rzecz zostanie wkrótce skorygowana.

Skoro jesteśmy blisko wody to obecność sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum jest normalna.Oto kolejny gatunek, tym razem z rodziny Apiaceae, którego chwilowo nie oznaczę. Znaczy się w terenie wydawało mi się, że to Peucedanum palustre, ale teraz mam wątpliwości. Próbowałem rozgryźć go z Szaferem, ale poległem. Oto pokrój gatunku i jego liść.

Oto jego baldach.Oto detale baldaszków.

I w końcu pokrywy baldachu.I jeszcze raz baldach i znajdujące się pod nim pokrywy, których liczbę trudno uznać na szczątkową.Teraz mam coś pewnego. Wierzba iwa - Salix caprea oraz jej rdza Melampsora caprearum.Kolejne spojrzenie na wyspę.Oto kolejny wiesiołek - Oenothera paradoxa.Oto dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Oto chaber łąkowy - Centaurea jacea.Oto owocujący i jeszcze kwitnący kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.

Teraz zerkam na wodę. Jest brudna. Jest podobno bardziej brudna od tej, która była tutaj przed rozpoczęciem czyszczenia.Oto babka lancetowata - Plantago lanceolata.Oto ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Oto sfilmowana para kraśników sześcioplamków w trakcie "wymiany płynów ustrojowch".Ponownie zerkam na wyspę. Oto jedno z udogodnień dla wędkarzy.Teraz na zasadzie blisko, coraz bliżej dokumentuję centurię pospolitą - Centaurium erythraea.

Generalnie okolica wydaje się być nieciekawa.Powoli kończymy. Jeszcze krwiściąg większy - Sanguisorba officinalis.

Czas na ostatnie spojrzenie na wyspę.Oczywiście kolejne powroty w tę okolicę są nieuniknione.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji