Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-21 Płaza Starzyny - wielki wąwóz - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18410
od września 2006

2020.08.10 22:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszam z kolejnym dużym serialem. Tym razem będzie sześć odcinków, chociaż wędrowaliśmy przez mniej niż cztery godziny. Byłem ja i był Stanisław Garlicki, twórca Muzeum Życia Codziennego 1939 - 1979. Tym razem to on był przewodnikiem. Na punkt startu, czyli pod kapliczkę w rejonie skrzyżowania drogi Pogorzyce - Płaza z ulicą Piotra Ściegiennego zajechaliśmy jego samochodem.

W pobliżu znajduje się niewielkie zadrzewienie.Tutaj, na skraju pojawia się płat nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.

Była też róża wielokwiatowa - Rosa multiflora porażona przez mączniaka - Sphaerotheca pannosa.Była tam jeszcze kłobuczka pospolita - Torilis japonica.Kolejny gatunek widziany już w drodze na południe to wilczomlecz lancetowaty - Euphorbia lanceolata.Jesteśmy teraz w pół drogi pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Szarotki oraz Klonowa. Mijamy wierzbę iwę - Salix caprea.Mijamy kwitnącą surmię zwyczajną - Catalpa bignonioides.

Idąc dalej po lewej stronie drogi zauważam świerząbka korzennego - Chaerophyllum aromaticum.Zbliżamy się do skrzyżowania z ulicą Klonowa.Wśród kwitnących traw wyróżnia się konietlica złota - Trisetum flavescens.Jest i trywialna kłosówka wełnista - Holcus lanatus.Zbliżając się do zabudowań napotykamy leszczynę - Corylus avellana.Napotykamy sumaka odurzającego - Rhus typhina.

Kolejne przyspieszenie. Oto pole przed skrzyżowaniem z ulicą Łany. Drzewostan po lewej stronie jest związany z Doliną Płazanki.Teraz po prawej stronie mijamy dąb szypułkowy - Quercus robur.Kolejny gatunek w tej okolicy to barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Teraz zdecydowanie przyspieszyliśmy. Wchodzimy w ślepą ulicę, która na mapach Google nazywa się Syberia. W tym momencie odbijam na zachód.Nieuprawiane pola uprawne opanowała nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Lokalnie dominuje pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Pomiędzy nią zaplatał się rajgras wyniosły - Arrhenatherum elatius.

Jest też wyka brudnożółta - Vicia grandiflora.Inne nie uprawiane pole uprawne zajął trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Pomiędzy drzewami pojawia się inwazyjny orzech włoski - Juglans regia.Mijamy zadrzewienia znajdujące się po obu stronach drogi. Tutaj zauważam wierzbę iwę - Salix caprea porażona przez rdzę - Melampsora caprearum.

Jest jeszcze kozłek lekarski - Valeriana officinalis s.l. po tym co mu zrobili botaniczni "bracia czescy".

Oto końcówka zarośli. Tutaj w warstwie krzewów dominuje bez czarny - Sambucus nigra.Wychodzimy na otwartą przestrzeń. Oto kolejne nie uprawiane pole uprawne opanowane przez nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis. Na horyzoncie majaczy Grodzisko Wielkie.Zbliżamy się do pierwszych zabudowań Syberii. Przesłania je brzezina.Po dojściu do skrzyżowania zdecydowanie odbijamy w prawo, czyli na północ.Po dojściu do pierwszych zadrzewień napotykamy na tawlinę jarzębolistna - Sorbaria sorbifolia.

Jest tutaj jeszcze firletka poszarpana - Lychnis flos-cuculi.Gnamy dalej. Droga gładko prowadzi na skraj wielkiego wąwozu, który otacza Syberię od północy.

Osobliwością jest to uprawiane pole uprawne.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji