Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-07-21 Płaza Starzyny - wielki wąwóz - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18415
od września 2006

2020.08.12 20:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy w dalszym ciągu w górę wąwozu. Przekraczamy kolejną przeszkodę.

Mijamy omszały kamień z formacji wapienia falistego.Idąc dalej docieramy do rosnącego na skraju wąwozu grabu zwyczajnego - Carpinus betulus.

Zaraz potem natrafiamy na ślad cywilizacji.Na szczęście znacznie więcej jest tutaj więcej kamieni.

Na jednym z kamieni rozrasta się płaskomerzyk falisty - Plagiomnium undulatum.

Gnamy dalej.Cywilizacja jest blisko, coraz bliżej. Na szczęście wszystko to można datować na okres sprzed 1 lipca 2013 roku.Oto kolejny odcinek drogi.

Z roślin dokumentuję czyśćca leśnego - Stachys sylvatica.Jest też czartawa pospolita - Circaea lutetiana.W końcu teren się spłaszcza. Gęstwina się zagęszcza.Droga pojawia się ponownie.Mijamy kolejną nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.Tutaj zapewne bywają dziki.Oto ostatni odcinek leśny.Stajemy na skraju lasu.W tym momencie decydujemy się na przejście przez nie uprawiane pole uprawne.Mijamy dziurawca zwyczajnego - Hypericum perforatum.

Przemieszczamy się w górę stoku równolegle do wąwozu. Wcale nie było łatwiej.Teraz na czymś z rodziny Apiaceae, prawdopodobnie Selinum carvifolia zauważam chrząszcze z gatunku Tomoxia bucephala.Oto gwiazdnica trawiasta - Stellaria graminea.Oto ostrożeń polny - Cirsium arvense.Oto olszewnik kminkolistny - Selinum carvifolia.Tutaj na skraju lasu z olszy czarnej - Alnus glutinosa zauważam starca. To prawdopodobnie Senecio fluviatilis.

Widać jakiś budynek.Mijamy kępę drzew z dominacją olszy czarnej - Alnus glutinosa.

Przedzieramy się przez zieleninę.Tutaj dominował trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios z domieszką ostrożnia polnego - Cirsium arvense.

I tak wyszliśmy na ulicę księdza Piotra Ściegiennego.Tutaj zamykamy pętlę syberyjską. Na mapach to ulica Syberia, a tutaj to tylko kolejne boczne numery 8 z literami nawiązującymi do głównej ulicy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji