Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-09 Płaza Starzyny - po raz drugi w wielkim wąwozie - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18425
od września 2006

2020.08.22 09:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podczas kolejnej niedzielnej wycieczki postanowiłem ponownie zajrzeć do tytułowego wielkiego wąwozu ciągnącego się na zachód od ulicy ks. Piotra Ściegiennego w Płazie. Tym razem w drodze do celu wysiedliśmy omyłkowo o jeden przystanek za blisko. Zatem ulicą Hetmańska idziemy przed siebie.Po dotarciu do pierwszych zarośli natrafiamy na instalację z rodzaju "Żegnaj telewizorku".

Chociaż jesteśmy na szczycie wzniesienia to w tutejszym drzewostanie dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Jest i krwawnica pospolita - Lythrum salicaria.Na poboczu drogi wycięto to i owo, ale nie wszystko umarło. Oto leszczyna - Corylus avellana.Oto orzech włoski - Juglans regia.Jako wyrzutek z ogrodu pojawiła się winorośl - Vitis vinifera.Dalej idzie kolejna leszczyna - Corylus avellana.Całkiem dobrze ma się tutaj wierzba wiciowa - Salix viminalis.Ostatnie odrosty to jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Po drugiej stronie ulicy owocuje sałata kompasowa - Lactuca serriola.

I tak weszliśmy w ulicę ks. Piotra Ściegiennego. Zerkamy na wschód.Mijamy charakterystyczną kapliczkę pod brzozą.

Zdecydowanie przyspieszamy.

Zerkamy na wschód.Teraz mijamy surmię zwyczajną - Catalpa bignonioides. W między czasie pochorowała się. Wszystkie takie mączniaki z moich zbiorów to tylko Erysiphe elevata.

Oto skrzyżowania z ulicami Jodłowa i Syberia.Gnamy ulicą Syberia na zachód.

Po drodze zauważamy wierzbę iwę - Salix caprea.Oto pola Syberii po przejściu zarosli.Następnie zmierzamy ku wschodniej odnodze północnej części wąwozu. Cel wyprawy jest bardzo blisko.Na skraju zarosli pojawia się chwastnica jednostronna - Echinochloa crus-galii.Zasadniczo starałem się powtórzyć trasę, którą przebyłem ze Stanisławem Garlickim. Na początku leszczyna - Corylus avellana.Oto dwa pierwsze widoki.

Oto artystyczne ujęcie wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina.Wąwóz po chwili przybiera typowy V-kształtny przekrój.

Po drodze mijamy blok wapienia o powierzchni ze śladami oddziaływania korzeni.Przechodzimy pod pierwszym powalonym drzewem.Oto pierwszy godny uwagi śmieć.A dalej klasyczny widok.Idąc dalej natrafiamy na solidnie zdeptane dno. To prawdopodobnie dziki.Nasi tu byli.Teraz zauważamy, że południowy stok odnogi jest prawie łysy a północny zazieleniony. W pierwszym przypadku wystawa jest północna a w drugim południowa.

I tak dotarliśmy do buka pospolitego - Fagus sylvatica, który bardzo udatnie walczy z grawitacją.Oto pierwszy kawałek wapienia falistego.Dalej na dnie wąwozu kumuluje się namulisko.I jeszcze proza życia.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji