Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-14 Chrzanów - tu i ówdzie w mieście
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18429
od września 2006

2020.08.25 21:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem zaczynam od cmentarza żydowskiego przy ulicy Borowcowa. Oto martwy kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Oto ledwo żywy dąb szypułkowy - Quercus robur.Oto część, gdzie dąb szypułkowy - Quercus robur ma się dobrze i posiada kilkunastu współwłaścicieli.To samo można powiedzieć o tej partii drzewostanu.A tutaj pochówków mało a drzewo pokrywa ruda zielenica z rodzaju Trentepohlia.

W tym miejscu najważniejszy jest starzec jakubek - Senecio jacobaea.To będzie dłuższa sesja zdjęciowa.

Kolejna okolica to brzoza brodawkowata - Betula pendula porośnięta bluszczem pospolitym - Hedera helix.I jeszcze macewa z piaskowca. Inskrypcja łuszczy się. To najlepsza droga to zapomnienia.A teraz całkowita zmiana miejsca akcji. Oto budynek Muzeum w Chrzanowie. Mój były zakład pracy. Na szczęście nie zerwałem całkowicie kontaktów, a nawet szykuję kilka opracowań. Jednym z nich będzie przewodnik geologiczny po ścianach budynku.Oto migawka z parku.Kolejne miejsce to plac za Urzędem Stanu Cywilnego. Tutaj mieści się filia biblioteki. W tym miejscu na parkingu sfotografowałem dziewannę wielkokwiatową - Verbascum densiflorum.

A to już ulica Sokoła i chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Teraz wyszedłem na ulicę Piłsudskiego. Tutaj bohaterem długiej sesji zdjęciowej jest szarłat szorstki - Amaranthus retroflexus.

Kolejna para zdjęć to morwa biała - Morus alba pod ścianą budynku przy ulicy Focha. To bardzo narastający problem.

Następnie była długa przerwa na pobyt w domu. Potem wyjście na zakupy i powrót okrężną drogą. Oto tablica przy ulicy Śląska opleciona winobluszczem zaroślowym - Parthenocissus inserta.

Oto zachodni skraj tak zwanych Chrzanowskich Błoń. Na razie najważniejsze są świerki kłujące - Picea pungens.

Oto martwe drzewo tego gatunku.Nie da się nie zauważyć trwającej budowy osiedla.Chwila przerwy na ostrożeń polny - Cirsium arvense.

Oto ostatnie spojrzenie na plac budowy.Kolejne miejsce akcji to chaszcze przy byłej linii kolejowej, teraz ścieżce rowerowej.Tutaj wypatrzyłem chabra - Centaurea o drobnych koszyczkach i fioletowych kwiatach.Sprawia wrażenie chabra łąkowego - Centaurea jacea chociaż jego przyczepki są postrzępione.

Gnam dalej w kierunku ulicy Oświęcimskiej. Mijam teren byłych magazynów Przedsiębiorstwa Hurtu Spożywczego.Oto drugi w tym wątku starzec jakubek - Senecio jacobaea.A to już długa sesja zdjęciowa z topolą szarą - Populus x canescens. Zwracam uwagę na to, że liście na krótkopędach są takie jak na mieszańca przystało, a liście na długopędzie są takie jak u Populus alba.Oto krótkopędy.

Oto długopęd.

I jeszcze odcinek ulicy Łowiecka przed ulicą Oświęcimską.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji