Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-21 Jaworzno - kolejna wizyta w Śródmieściu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18432
od września 2006

2020.08.28 07:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To nader często przemierzana trasa w związku z działaniami publicystycznymi. Są to ulice św. Barbary, Rynek, Mickiewicza, Grunwaldzka, Królowej Jadwigi. Nie inaczej będzie tym razem. Oto jesiony wyniosłe przy skrzyżowaniu ulicy św. Barbary z Placem św. Jana. Spore części ich koron zamierają ale od wiosny tego roku tu nie zaszły żadne zmiany.

Na murku rośnie typowa mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Idąc do rynku mijamy ruiny Organistówki.A to już koniec ulicy Mickiewicza od strony ulicy Grunwaldzka i tamtejszy jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Drzewo ma się dobrze.Oto Galena i jej wiele razy opisywana zieleń. Tutejsze białe bractwo jest już oznaczone.

Zawracam do redakcji idąc ulicą Królowej Jadwigi. Tam znajduje się martwy jesion wyniosły nachylający się nad chodnik.Idę w górę tej ulicy.W przydrożnym drzewostanie po drugiej stronie ulicy znajdują się kolejne martwe drzewa w tym jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.Jesion wyniosły - Fraxinus excelsior w sąsiedztwie kościoła także ma martwe gałęzie w koronie.Po tym wszystkim powróciłem do redakcji aby po chwili odbyć drugą turę spaceru. Jestem na ulicy Mickiewicza i po raz kolejny dokumentuje martwą wiśnię piłkowaną - Cerasus serrulata.Potem zerkam pod nogi.

Oto mniszek - Taraxacum.W szczelinie muru zauważyłem zanokcicę murową - Asplenium ruta-muraria.Oto inny mniszek - Taraxacum.Oto palusznik - Digitaria.A tutaj najważniejsza jest pokrzywa - Urtica dioica.

Ten jesion wyniosły pomimo przeciwieństw losu trwa na wybranej przez nasiono miejscówce.

Wierzba iwa - Salix caprea także tutaj rośnie.Oto zielne towarzystwo z pewnej bramy.Jest podbiał - Tussilago farfara oraz mniszek - Taraxacum.Jest żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.Czai się topola biała - Populus alba.

Zbliżając się do ulicy Grunwaldzka mijam kolejne skupisko mniszka - Taraxacum.I na zakończenie słonecznik - Helianthus annuus przy Galenie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji