Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-23 Jaworzno - od Jeziorek do Ciężkowic - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18433
od września 2006

2020.08.28 11:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna niedzielna wyprawa. Tym razem padło na Jaworzno. Na początku zajechaliśmy do tytułowych Jeziorek i wysiedliśmy pod tamtejszym dużym sklepem, mijając kościół, który był naszym celem. Trzeba było się nieco cofnąć. Na początku mijamy dom, który zasłania potężna robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Oto ona z bliska.

Idąc dalej mijamy płat kukurydzy - Zea mays.Mijamy kościół.Mijamy ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Dopiero co skończył się deszcz.W tym momencie na wysokości ulicy Łanowa (droga do Byczyny) skręcamy w druga stronę, czyli na północ.Po drodze zauważamy starca jakubka - Senecio jacobaea.Jesteśmy w lesie. Ignorujemy boczny trakt.Droga do Ciężkowic jest lepsza.Z roślin zauważam obfitość żółtlicy owłosionej - Galinsoga ciliata.Jest owocujący dzięgiel leśny - Angelica sylvestris.

Od teraz zdecydowanie ruszamy na północ.Mijamy kolejną boczną drogę.Przechodzimy pod linią wysokiego napięcia.Po obu stronach drogi jest las w typie boru bardzo mieszanego, jak to w gospodarce leśnej bywa.

Trzeba się z tym pogodzić, że tego typu lasy często bywają "rżnięte".Tutaj zwróciliśmy uwagę na rdest plamisty - Polygonum persicaria.Na lewo poręba, na prawo las.A na porębie łubin trwały - Lupinus polyphyllus.

Jest jeszcze wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

Trafił się również drabik drzewkowaty - Climacium dendroides.Oto ostatnie spojrzenie na porębę.Gnamy dalej.

Mijamy czeremchę amerykańską - Padus serotina.Idziemy dalej.Teraz dotarliśmy do płatu z dominacją brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Kolejne przyspieszenie.Przekraczamy suchy rów. Po późniejszej analizie map wiem, że tutaj powinien płynąć Łuznik.W tym rejonie trafił się bodziszek błotny - Geranium palustre.Jest ostrożeń warzywny - Cirsium oleraceum.

Kolejne przyspieszenie.Teraz odnotowujemy obecność nawłoci późnej - Solidago gigantea.

Jest i bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Jest słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji