Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-26 Jaworzno - widziane w mieście
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18440
od września 2006

2020.09.02 11:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia udawałem się przede wszystkim w rejon ulicy Karola Olszewskiego gdzie dobiega końca budowa Parku Angielskiego. Na początku ulica Mickiewicza i pozbawione jodeł oraz jałowców otoczenie gmachu w którym mieści się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.Z drugiej strony ulicę ozdabiają donice z kwiatami.Dominantę stanowią petunia, pelargonia oraz uczep - Bidens ferulifolius.W tej okolicy znajdują się również żyjące wiśnie piłkowane - Cerasus serrulata.Kolejnym ważnym obiektem w tej okolicy jest kryty parking.Dla mnie najważniejsza była zieleń na dachu. W drodze do tego miejsca mijam głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna. Znaczy się nie musi to być czysty gatunek, ale ma sporo jego cech.Na dachu znajduje się urządzona zieleń oraz miejsce wypoczynku.

Między innymi jest tutaj tawuła japońska - Spiraea japonica.Po ściółce płożą się jałowce - Juniperus.Są kępki bordowych berberysów - Berberis.Teraz schodzę na drugą stronę.Teraz jestem na przystanku po drugiej stronie ulicy. Po sprawdzeniu ile będę czekał na dogodny autobus ruszyłem na pstrykanie.Na początku róże w brzezinie.

Potem była dłuższa, uzupełniająca sesja zdjęciowa z drzewkiem oznaczonym między innymi dzięki tym zdjęciom jako brzoza chińska - Betula albosinensis. Oto kotki owocostanu.Oto liście.

Oto owocostan rozmieniony na części składowe.

Ponadto zdążyłem jeszcze uwiecznić szeroko pojmowany rdest ptasi - Polygonum aviculare.

A potem zajechał autobus, którym pojechałem do celu. To co było w między czasie wstawię później. Teraz mamy powrót do przystanku Centrum. Teraz z ulicy Karola Olszewskiego przechodzę przez ulicę Jana Pawła II.Następnie wkraczam w ulicę Górnicza.Pod linią przesyłową mijam chaszcze z nawłocią kanadyjską - Solidago canadensis.Jest tutaj winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Bardzo szybko zbliżam się do ulicy Przechodnia.Jeden z tutejszych budynków podlega sukcesji w kierunku leśnym.

Dalej robi się bardziej zielono. Oto morwa biała - Morus alba.Oto winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Oto mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.Oto ciekawa odmiana cyprysiku - Chamaecyparis.Oto większe zgrupowanie drzew.Oto winobluszcz japoński - Parthenocissus tricuspidata.Oto świerk kłujący - Picea pungens.Oto śliwa wiśniowa - Prunus cerassifera "Atropurpurea.Oto żywy i martwy świerk kłujący - Picea pungens.Na martwym były owocniki okazalej, jasnobrązowej huby. Pozwoliłem im dorastać.Ponadto jest tutaj lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos.I tak poprzez końcowy odcinek ulicy Zacisze wyszedłem na ulicę Grunwaldzka.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji