Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-26 Jaworzno Bory - przy wschodnim skraju Parku Angielskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18442
od września 2006

2020.09.02 21:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zasadniczy cel mojego wyjścia jest blisko, coraz bliżej. widać już światła na trasie przecinającej ten teren z północy na południe.Tutaj na skraju rowu bohaterką długiej sesji zdjęciowej stała się dziewanna drobnokwiatowa - Verbascum thapsus. Znaczy się, kwiaty nie są aż takie drobne, ale mieszczą się w górnej granicy średnicy podawanej u Szafera.Także liście są zgodne z opisem.

To samo można powiedzieć o owocostanie.Teraz nieco ryzykując przeprawiłem się na drugą stronę drogi. Tutaj znajduje się tablica informacyjna.Teren hałdy jest w toku rekultywacji. Teraz opuściłem rów i idę pomiędzy nim a drogą. W drzewostanie pojawia się robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.

Z roślin zielnych godną uwagi okazała się lucerna mieszańcowa - Medicago x varia.

Tajemnicza wieża znajduje się na skraju parku.Na południe od trasy mojego przejścia widać niewielki pagórek.Rośliny zielne reprezentuje koniczyna łąkowa - Trifolium pratense porażona przez mączniaka - Microsphaera trifolii.Kolejny trywialny gatunek to chaber łąkowy - Centaurea jacea.

Oto jak dla mnie tajemnicza wieża, element zbędnej infrastruktury górniczej.W jej sąsiedztwie natrafiam na kolejne skupisko dziewanny drobnokwiatowej - Verbascum thapsus.Ostatnie spojrzenie na wieżę.Teraz przechodzę przez wybetonowany plac. Widoczny po prawej stronie drzewostan należy do Parku Angielskiego.

W szczelinach pojawia się jeżyna popielica - Rubus caesius.Kolejna para w ekstremalnym miejscu to nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis oraz wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Teraz nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis jest znacznie więcej. Pomiędzy nią trafia się klon jesionolistny - Acer negundo.

W innym miejscu towarzyszy mu topola osika - Populus tremula.Oto płaty podbiału - Tussilago farfara.Park Angielski jest w dole.Na znacznej części widok przesłania rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Zejście jest możliwe, chociaż stok dość stromy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji