Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-27 Regulice - od kościoła po Brandyskę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18449
od września 2006

2020.09.05 17:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dawno nie było mnie w Regulicach. Śledząc swoje fotoreportaże ustaliłem, ze ostatni raz wypadł na dzień 20 października 2017 roku. Ponieważ w niedzielę do Regulic trudno się dostać zdecydowaliśmy się na ten dzień. Było nas troje. Na początku spojrzenie na kościół z przystanku autobusowego.Teraz kościół widziany ze stopni prowadzących na górę.Na placu kościelnym zauważamy standardowy pomnik Jana Pawła II. Kamień to dolomit z Libiąża.

W murze otaczającym plac kościelny znajduje się kapliczka ze stajenką.W podmurówce kościoła znajdują się bloki dolomitu diploporowego. To może być Chrzanów lub Libiąż. Bez faktury za dostawę trudno to ustalić.Południowa, zachodnia oraz część wschodniego muru są wykonane z lokalnych melafirów.Dominują gąbczaste odmiany tej skały.

Jeden z kamieni posiada powierzchnię ubrudzoną tufitem.Oto kolejny kamień z bardzo gąbczastej skały.Oto kontakt gąbczastego melafiru i tufitu w przekroju poprzecznym.

W ogrodzeniu bramki prowadzącej ku cmentarzowi mamy bloki tufu filipowickiego. W jednym z kamieni znajduje się lapilla.Melafirowy odcinek muru kończy się za tymi zjedzonymi przez chińską ćmę bukszpanami - Buxus sempervirens.W dalszej części, zapewne podczas naprawy muru użyto porfiru z Zalasu.

Oto drzwi do kościoła. Jak w większości kościołów spotykanych na trasach naszych wędrówek są zamknięte.Teraz zerkamy na Grzmiączkę.Następnie po zejściu na dół odbijamy w lewo.W zielonym płacie na poboczu drogi dominuje winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Teraz wkraczamy w ulicę Kijowską.Przy drodze znajduje się suchy ciek. Na dnie występuje kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Gnamy dalej.Mijamy niecierpka himalajskiego - Impatiens grandiflora.Oto rozmaite chaszcze przy drodze.

Cały czas towarzyszy nam zabudowa.Teraz po prawej stronie ulicy Kijowskiej u podnóża Grzmiączki pojawia się płynąca woda.

Nieco dalej mijamy powalone drzewo. Jest ono w stanie daleko posuniętego rozkładu.Oto kolejny odcinek ulicy Kijowska.Teraz zerkamy na lewo. Na początku mijamy przymiotno białe - Erigeron annuus.Potem mijamy poziewnika miękkowłosego - Galeopsis pubescens.W drzewostanie na stoku powyżej drogi dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Idziemy dalej. Szału nie ma.

Oto pierwsza z bocznych dolinek prowadzących na stoki Brandyski. Tę należy ignorować.Nieco dalej mijamy sporą kępę rudbekii nagiej - Rudbeckia laciniata.

U wlotu do właściwego wąwozu wyrasta skupisko mięty długolistnej - Mentha longifolia.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji