Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-27 Regulice - wąwozem Brandyska pod górę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18450
od września 2006

2020.09.06 17:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wąwóz do którego zaraz wejdziemy ostatnio odwiedziłem 20 października 2017 roku. Na początku od strony ulicy Kijowskiej mamy szerokie namulisko.Potem pojawia się coś w rodzaju szlabanu powstałego z powalonego drzewa.Następnie mijamy klon jawor - Acer pseudoplatanus.Oto kolejne etapy wędrówki w górę.

Dołem płynie dość rwący strumień.Teraz z prawego brzegu doliny zerkamy na lewy. To spomiędzy tych kamieni wypływa pewna ilość wody.Tutaj też możemy oglądać martwą oraz żywą olszę czarną Alnus glutinosa o charakterystycznie wypłukiwanych korzeniach.

Powyżej znajdujemy spore nagromadzenie kamieni, odłamków wapieni jurajskich zniesionych tutaj z góry.Z tego tłumu wybrałem dwie buły krzemienne.

Idąc dalej w górę zauważamy ślad płynącej wody.

Oto jedno z miejsc, gdzie płynąca okresowo woda zabiera więcej gruntu.Teraz widać, jak woda wcina się w głąb podłoża, tworząc strukturę V-kształtną. Z prawego brzegu jest namulisko.Dolinę przegradzają powalone drzewa.Teraz dolina ma już przekrój V-kształtny. Jednocześnie nieznacznie zygzakuje.

Oto kolejne wypłaszczenie dna. Wystarczy powalone drzewo a nawet kilka konarów blokujących spływ lessowej gleby. W tym rejonie mijamy największą, prawobrzeżną odnogę tego wąwozu.

Nieco dalej idąc pod górę mijamy dwa okazałe buki pospolite - Fagus sylvatica oraz jeden, który jest wygięty w łuk.Idziemy w górę. Ponownie widać charakterystyczne nieznaczne zygzakowanie wąwozu.Czas na szczyptę botaniki. Oto wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Teraz na drewnie bukowym mijamy skupisko owocników wrośniaka garbatego - Trametes gibbosa.Oto kolejne nagromadzenie kamieni, wapieni jurajskich.Oto kolejne V-kształtne wcięcie wąwozu.Oto buk pospolity - Fagus sylvatica, który mocno zakotwiczył się w podłożu.

Następnie przechodzimy pod kolejnym powalonym drzewem.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.września.2020)

#18451
od września 2006

2020.09.06 19:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej pod górę. Z prawego brzegu odsłaniają się wapienie płytowe.Oto kolejne interesujące drzewa. Szeroka podstawa i chude pnie. Gatunek to oczywiście buk pospolity - Fagus sylvatica.Idziemy dalej. Poza krawędzią wąwozu drzewa są zielone.Kolejny odcinek.Kolejne buki pospolite - Fagus sylvatica. Tym razem jako trojaczki.

Idziemy dalej.Teraz prześwietlone miejsce na lewym brzegu, zarazem o wystawie północnej opanowała wietlica samicza - Athyrium filix-femina.

Teraz przechodzimy przez klasyczne V-kształtne wcięcie.

Oto kolejny buk pospolity - Fagus sylvatica z niesamowicie rozwiniętymi korzeniami.

Oto pień i korona tego drzewa.

Wąwóz powoli kończy się.

Skraj lasu to także składowisko biomasy.

I tak wyszliśmy z lasu. Te zabudowania i te pola to już Grojec.Zerkamy w niebo. Dawnośmy się nie widzieli. Stoimy pod klonem jaworem - Acer pseudoplatanus.Teraz udajemy się na teren po prawej stronie wąwozu. W 2017 roku był tutaj las.

Udajemy się ku krawędzi wąwozu.Idąc wzdłuż niej zerkamy w dół. Tam byliśmy dopiero co.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji