Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-27 Regulice - z Brandyski w dół
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18452
od września 2006

2020.09.06 23:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy teraz na obszarze byłego lasu blisko prawego brzegu wąwozu. W dalszym ciągu zerkamy w dół.

Na terenie poręby nader licznie wyrasta wietlica samicza - Athyrium filix-femina. W tym momencie warto wspomnieć, że według oficjalnej mapy gminy Alwernia cały las jest częścią sołectwa Regulice, zaś Grojec zaczyna się od jego skraju. Tej wersji będę się trzymał w tym fotoreportażu.

Ponownie zerkam w dół.I nagle przekraczając niewielkie obniżenie natrafiłem na podrzenia żebrowca - Blechnum spicant. To moje trzecie spotkanie z tym gatunkiem a zarazem drugie od chwili przejścia na emeryturę. Pierwsze miało miejsce w 2018 roku w rejonie Kamiennego Dołu w okolicy Simoty k. Płazy. Od kiedy 1 kwietnia 1982 roku rozpocząłem pracę w Muzeum w Chrzanowie informowano mnie, że ta paproć wymarła na obszarze naszego działania.

Idziemy dalej.Po drodze mijamy buka pospolitego - Fagus sylvatica oraz sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris rosnące blisko siebie.Oto kolejne spojrzenia w głąb głównej osi wąwozu. Głębia robi wrażenie.

A za plecami mamy równinę poręby opanowaną przez paprocie, przede wszystkim wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Teraz na lewo mamy główną oś wąwozu a na prawo jego boczną odnogę.Zerkamy w dół.

Powoli odwracamy się w kierunku bocznej odnogi.Teraz przez porębę ruszamy w kierunku przecinającej las ulicy Drozdowa.Mijamy malownicze zwłoki drzew iglastych.Widzimy świerka pospolitego - Picea abies oplecionego bluszczem - Hedera helix.Zauważamy niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.Oto poręba jako taka.W tym miejscu trafił się sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Był też płat rdestu łagodnego - Polygonum mite.

Trafił się jeszcze bez czarny - Sambucus nigra porażony przez mączniaka - Erysiphe vanbruntiana.Tuż przed leśnym przedłużeniem ulicy Drozdowa pojawił się buk pospolity - Fagus sylvatica z ciekawą naroślą.Jest tutaj również kapliczka.Teraz wychodzimy na skraj lasu.

Jesteśmy przy ulicy Na Brandyskę.Teraz las to Regulice a zabudowa i otwarta przestrzeń na lewo to Grojec. A my tutaj oglądamy liść klonu jaworu - Acer pseudoplatanus z Rhytisma acerinum.Jest też czeremcha amerykańska - Padus serotina.W tym momencie wykorzystując tę drogę ruszamy w dół Brandyski.Po około 200 metrach natrafiamy na nieuprawiane pola uprawne z nawłocią kanadyjską - Solidago canadensis.

Lokalnie rządzi trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Trafiła się tutaj pewna rzadkość. To nawłoć pospolita - Solidago virgaurea.

Droga prowadzi dalej.Potem droga zniknęła. Na jej końcu była ambona myśliwska i taka grupa brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Zaczynamy kluczyć. Przy okazji zauważamy klon jawor - Acer pseudoplatanus.To były mylne ścieżki, prowadzące w końcu na polanę lub do ulicy Na Brandyskę.

Wracamy na polanę.W tym momencie metodą Kamaza - nie ma drogi, nie ma problemu - wchodzimy w las i schodzimy w dól. Na szczęście nie ma chaszczy.

Mijamy okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Mijamy drobnicę.W drzewostanie pojawia się leszczyna - Corylus avellana.

I teraz trzymając się pozostałości nie istniejącej drogi wychodzimy na ulicę Kijowską.Po bokach dominuje leszczyna - Corylus avellana.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji