Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-27 Regulice - przejście przez Simotę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18454
od września 2006

2020.09.07 18:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W końcu ulicą Stawowa dotarliśmy na początek wąwozu Simota. Jest kilka sposobów jego pokonania. My zdecydowaliśmy się na skorzystanie z oznakowanych szlaków pieszego oraz rowerowego. Metą dla tego odcinka będzie Stare Dworzysko w Kamionce Małej. Zaczynamy.Na skraju lasu spotykamy miętę długolistną - Mentha longifolia.Potem trafił się płat szałwii lepkiej - Salvia glutinosa.Oto jej kwiaty.Idąc dalej natrafiam na spore stawy. Nie przypominam ich sobie z minionych lat.

Przy drodze zauważyliśmy bodziszka błotnego - Geranium palustre.

Oto kolejne spojrzenie na staw.Na jego brzegu znalazł się poziewnik dwudzielny - Galeopsis bifida.Jest również poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.Na skraju drogi pojawiła się wierzba biała - Salix alba "Tristis".Dalej wjazdu nie ma. Siłami natury zapora została wzmocniona.Od teraz zaczyna się właściwa prawie dzicz.Niegdyś działam tutaj kamieniołom melafirów. To resztki związanej z tym infrastruktury.Idziemy dalej.

Oto nieco sterany życiem klon jawor - Acer pseudoplatanus.Te drzewa także zdają się należeć do tego gatunku.Kolejny barwny akcent to chaber łąkowy - Centaurea jacea.Co pewien czas, ale dość rzadko trafiamy na oznakowania szlaku turystycznego.A przy szlaku pojawia się niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere.

Oto nawłoć późna - Solidago gigantea.Teraz zaczynamy zdobywać południowy stok wąwozu Simota. Mamy oznakowania szlaku.Teren pod nogami nie jest zbyt równy.W pewnym momencie szlak tak jakby zaginął.Teraz pojawia się znowu. przy okazji widać, że na szlak pieszy nakłada się szlak rowerowy. To dwa zamczyska i pierścień Regulic.Mozolnie pniemy się do góry. Zarazem współczujemy tym, którzy próbują tutaj wjechać.Oto nieznacznie uszkodzony buk pospolity - Fagus sylvatica.

W dziupli innego drzewa osiedliła się paproć.Na lewo od drogi biegnie spory wąwóz.Powoli zbliżamy się do skraju lasu.Mijamy płat lasu opanowany przez wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Oto kolejny okazały buk pospolity - Fagus sylvatica.Teraz znajdujemy się w miejscu, gdzie równolegle do starej, nieużywanej drogi biegnie nowy trakt.Skraj lasu jest bardzo blisko.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji