Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-27 W Płazie i Chrzanowie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18457
od września 2006

2020.09.08 19:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W końcu dotarliśmy do charakterystycznego punktu w Płazie, którym jest krzyż.Idąc dalej zerkamy na północ.Zbliżając się do zakrętu drogi mijamy dąb szypułkowy - Quercus robur.Drugie, charakterystyczne dla tej okolicy drzewo tego gatunku ma sylwetkę maxi-bonsai.

Ponownie zerkamy na północ. Nieco wcześniej zdecydowanie odbiliśmy na zachód.Mur ogrodzenia zespołu pałacowo-parkowego został sympatycznie ozdobiony.

Teraz z drogi zerkamy w kierunku krzyża.Mijając jedną z bram zauważamy cis pospolity - Taxus baccata wyrastający ze szczelin muru.Mur ogrodzenia to skarbnica wiedzy o geologii najbliższej okolicy.

Teraz mijamy zaniedbany ogródek przydomowy.Tutaj najciekawsze są floksy - Phlox paniculata.Oto centrum Płazy ze starym kościołem w roli głównej.Oto nowy kościół.I to by było na tyle, jeśli chodzi o Płazę. Teraz jestem w Chrzanowie na dworcu autobusów ZKKM przy ulicy Zielona i patrzę w niebo.Teraz wchodzę w chaszcze przy linii kolejowej. Jest tutaj klon zwyczajny - Acer platanoides oraz jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Jest dereń świdwa - Cornus sanguinea.Liśc klony zwyczajnego - Acer platanoides poraża jego czerniak - Rhytisma acerinum.Teraz wyszedłem na ulicę Trzebińską. Oto konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Oto pełnokwiatowa odmiana mydlnicy lekarskiej - Saponaria officinalis.W tym zadrzewieniu ulicy Trzebińskiej dominuje morwa biała - Morus alba.Oto berberys ottawski - Berberis ottawensis i jego mączniak. Jest tutaj niemalże od zawsze. Jak dla mnie to Microsphaera berberidis. Inna nazwa to Erysiphe berberidis.Oto uderzony zachodzącym słońcem jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.A to już ulica Krakowska i najsłynniejsza palisada. To tutaj, uderzając w nią samochodem po pijanemu były burmistrz miasta, Marek Niechwiej utracił swoje stanowisko.Teraz odchodzę od ulicy Krakowskiej aby przyjrzeć się już zakończonej inwestycji drogowej.Na jej poboczu rośnie chrzan - Armoracia rusticana.W pobliżu usadowiła się koniczyna białoróżowa - Trifolium hybridum.Oto kolejne widoki inwestycji drogowej.

W tych zaroślach przy osiedlu jakoś z sobą żyją bez czarny - Sambucus nigra oraz robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.I jeszcze jeden fragment drogowej nówki.Teraz dotarłem do ulicy 29 Listopada. W jej górnej części przeszedłem przez takie sobie nieużytki.

Po drodze minąłem jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Zbliżając się do ulicy Kadłubek zauważyłem mocno przeterminowaną reklamę wyborczą.A to już róg ulicy Sądowa i Świętokrzyska.Oto drzewa niedaleko skrzyżowania ulicy Świętokrzyska i Grunwaldzka.I na zakończenie fragment ulicy Grunwaldzka przed skrzyżowaniem z aleją Henryka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji