Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-08-31 Jaworzno - od św. Barbary do Galeny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18464
od września 2006

2020.09.15 18:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia udałem się do Jaworzna. Było po wielkiej akcji w rodzaju "Przeminęło z Wiatrem". Na szczęście ani jeden konar z na wpółmartwych jesionów wyniosłych - Fraxinus excelsior nie został złamany.

A to już rejon ulicy Plac Św. Jana. Tutaj glebę porywa jakaś irga - Cotoneaster.Niedaleko na trawniku kwitnie stokrotka - Bellis perennis.A to już ulica Królowej Jadwigi i rdest ptasi - Polygonum aviculare.A to po prostu niekoniecznie drobna miłka drobna - Eragrostis minor.Nieco dalej mijamy robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.Nieco dalej mamy zamierający kolcowój - Lycium barbarum.Nieco dalej mijamy brodawnik jesienny - Leontodon autumnalis.Tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Ignacego Paderewskiego co jakiś czas dokumentuję narastający problem pod postacią tego jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Nieco dalej zza reklamy pojawia się inny narastający problem. To brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Jest tutaj także spory płat nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.A to już okolica galerii handlowej Galena. Czas zobaczyć co tutaj w trawie piszczy.Na początku pełnokwiatowa odmiana róży pomarszczonej - Rosa rugosa.

Z drzew jest tutaj klon Ginnala - Acer ginnala.Teraz wchodzę pod trejaże.Kiedyś będą je ozdabiać między innymi róże o pstrych płatkach korony.W bok od trejaży znajduje się dzika przestrzeń między innymi z brzozą brodawkowatą - Betula pendula.

Jest tutaj cykoria podróżnik - Cichorium intybus.Jest przymiotno białe - Erigeron annuus.Oto kolejna porcja dziczy.Tutaj natrafiłem na groszek leśny - Lathyrus sylvestris.

Kolejny gatunek to po prostu psianka czarna - Solanum nigrum.Teraz mamy pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.Sporym wyzwaniem było sfotografowanie jej kwiatu.I na koniec kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium. Tutaj jeden z kwiatów jest bardzo sponiewierany.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji