Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-03 Jaworzno, Park Angielski - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18493
od września 2006

2020.09.28 19:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zagłębiam się w las. W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula. Inne gatunki stanowią póki co znikomą domieszkę.Wśród roślin runa zauważyłem łopian - Arctium.Bardzo szybko wyszedłem na drogę przecinająca część leśną. Wystarczyła jedna chmura aby kolor lasu zmienił się.

Teraz w drzewostanie znajduję jastrzębca sabaudzkiego - Hieracium sabaudum.Był też klon zwyczajny - Acer platanoides porażony przez mączniaka - Savadea tulasnei.Jest i topola biała - Populus alba.Jest czeremcha amerykańska - Padus serotina.Chmury w dalszym ciągu przesłaniają niebo.Część drzew nosi znamiona inwentaryzacji.Wypatrzyłem także brzozę brodawkowata - Betula pendula z interesującą rynną biegnącą wzdłuż pnia.W runie lasu mamy glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus porażony przez mączniaka - Erysiphe macleayae.

A poza tym w dalszym ciągu niebo zakrywają chmury.

Na skraju drogi znajduję nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis. To zdaje się są relikty.Ścieżki w parku mają nazwy.Teraz na skraju lasu znajduję mydlnicę lekarską - Saponaria officinalis.Jest i nawłoć późna - Solidago gigantea.Zaświeciło słońce.

Na skraju lasu trafił się tęgoskór pospolity - Scleroderma citrinum.Wspinam się na skarpę, wchodzę pomiędzy drzewa.

Z nieczęstych tutaj drzew trafiła się topola osika - Populus tremula.Póki co brzoza brodawkowata - Betula pendula rządzi.Kolejny nieczęsty gatunek to jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Barwnym akcentem jest poziewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescens.

Znalazłem również jarzębinę - Sorbus aucuparia.Oto bardzo instruktywne zdjęcie dębu szypułkowego - Quercus robur. Moje palce także załapały się w kadr.Blisko wyjścia z lasu znalazłem konwalię majową - Convallaria majalis.

Kolejną niespodzianką jest klon ginnala - Acer ginnala.I to by było na tyle. Park jest dopiero co poczęty a już zaskakuje. Oczywiście aby dać się zaskoczyć trzeba zejść z utartych i utwardzonych szlaków.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji