Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-19 Swornegacie, Psia góra przed śniadaniem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18497
od września 2006

2020.09.29 19:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule. Jest wczesny ranek, wychodzę przed domek i zerkam na jezioro Karsińskie. Tafla wody ginie we mgle.W drodze do plaży przyglądam się dziewannie firletkowej - Verbascum lychnitis.Drugi w kolejce jest pyleniec pospolity - Berteroa incana.Trzecie w kolejce są kocanki piaskowe - Helichrysum arenarium.

Czwarta w kolejce jest świerzbnica polna - Knautia arvensis. Przy okazji widać pierwszy jak dla mnie tej jesieni szron.

Ponownie zerkam w kierunku jeziora. Jest mgła.Idąc ku plaży mijam babkę lancetowatą - Plantago lanceolata. Ma ona dość szerokie blaszki liściowe.Teraz w charakterze przerywnika podziwiam mgły.

Oto szczypta dendrologii i olsza czarna - Alnus glutinosa.

Teraz gałązka tego drzewa i mgła.Jest tutaj jeszcze czeremcha zwyczajna - Padus avium.Teraz zauważyłem że do brzegu jeziora podpłynął łabędź niemy. Podszedłem do niego.To zapewne lokalny celebryta, ponieważ nie przejmował się moją obecnością. Stał się bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej a zarazem filmu. Będzie wkrótce dostępny pod łatwym tytułem - Jezioro Łabędzie.

Kolejny romantyczny, nieco zamglony widok.Powoli oddalając się od jeziora, ale trzymając blisko brzegu zrobiłem sobie anty-selfie na trzcinach - Phragmites australis.Oto jej kwiaty.

Pod nogami zauważyłem bniec biały - Melandrium album.A teraz bardzo spektakularne anty-selfie. Wschodzące słońce mam za sobą.A nad taflą wody wciąż unoszą się mgły.Teraz zauważyłem pajęczynę. Nie zniszczyłem jej.

Oto wschodzące słońce nieznacznie przesłonięte przez drzewa.

Idąc dalej zauważyłem, że filmowany łabędź niemy wciąż znajduje się w okolicy w której go zostawiłem.A tak po sezonie wygląda tutejsza plaża.Oto kolejny szuwar. To wschodni skraj plaży.Stąd zerkam na las przy zachodnim brzegu jeziora stopniowo go sobie przybliżając.A to już ośrodek i pajęczyny na jałowcach - Juniperus.

A po śniadaniu szron był juz wodnistym wspomnieniem.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji