Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-20 Swornegacie, Psia Góra wczesnym rankiem - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18500
od września 2006

2020.09.30 16:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku penetrujemy rozmaite zarośla pomiędzy jeziorem a miejscem z domkami. Na początku spojrzenie na jezioro.W okolicy jest sporo piaszczystych powierzchni zajętych przez porosty.

Próbowałem zmierzyć się z tym szarym kłębowiskiem. Gdyby ktoś miał odmienne zdanie do moich ustaleń nie obrażę się. Oto Cladonia uncinalis.Oto Cladonia arbuscula.Teraz powstrzymuje nas płot. Schodzimy wzdłuż ogrodzenia, które kończy się przy brzegu jeziora..Spotkany grzybek zdaje się być niemowlakiem muchomora czerwonawego - Amanita rubescens.Oto płat jastrzębca kosmaczka - Hieracium pilosella.Oto płonnik jałowcowaty - Polytrichum juniperinum.

Teraz zerkamy na jezioro Karsińskie.

Ponownie patrzymy pod nogi. Oto dziewanna wielkokwiatowa - Verbascum densiflorum.

Oto bniec biały - Melandrium album.Oto szczotlicha siwa - Corynephorus canescens.Oto jakiś wiesiołek - Oenothera. Spróbowałem zmierzyć się z tym gatunkiem, ale nie udało mi się.Zawracamy w kierunku ośrodka.Po drodze zauważamy zejściowe muchomory czerwone - Amanita muscaria.

Oto malownicze pajęczyny.Oto grzybowa, delikatna w dotyku kulka. Być może Bovista. Nie mieliśmy śmiałości rozwalać.Trafił się też śluzowiec. Podejrzewam, że to Leocarpus fragilis.Z mchów trafił się skalniczek siwy - Niphotrichum canescens.Oto plastyczne ujęcie macierzanki piaskowej - Thymus serpyllum.Oto starzec jakubek - Senecio jacobaea.

Oto koniczyna polna - Trifolium arvense.Teraz zerkamy na zachód.Zbliżamy się do ośrodka. Tutaj rośnie robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.A przy płocie trafił się pyleniec pospolity - Berterona incana.

#18759
od września 2006

2021.02.01 23:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Próbowałem zmierzyć się z tym szarym kłębowiskiem. Gdyby ktoś miał odmienne zdanie do moich ustaleń nie obrażę się. Tutaj popełniłem drobny błąd. Zamiast - Oto Cladonia uncinalis powinno być Cladonia uncialis. Po polsku to chrobotek gwiazdkowaty.

#10379
od października 2007

2021.02.02 22:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
A ten niemowlak muchomorka to, mz muchomor czerwony.

#18762
od września 2006

2021.02.03 07:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Niech i tak będzie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji