Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-20 Swornegacie, Psia Góra wczesnym rankiem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18501
od września 2006

2020.10.01 09:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz po prostu minęliśmy ośrodek i udaliśmy się w stronę wsi.Poszliśmy w górę wzdłuż wschodniej krawędzi zabudowy.Mijamy zbiorowisko z porostami i trawą. Pewnym urozmaiceniem jest obecność wydmuchrzycy piaskowej - Elymus arenarius.Przy zabudowaniach mamy owocującą marchew zwyczajną - Daucus carota.Las pomiędzy wsią a ośrodkiem do bór jakiś tam. Szału nie ma dlatego przechodzimy go bardzo szybko.

Na wschód od lasu znajduje sie przestrzeń, gdzie dopiero trwa sukcesja w kierunku leśnym. Sosny zwyczajne - Pinus sylvestris wyglądają niezwyczajnie.Wschodzące słońce daje niezwykłe efekty plastyczne.

Pewnym urozmaiceniem jest grupa brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Ta sosna zwyczajna - Pinus sylvestris będzie w przyszłości niezwykle malowniczym drzewem.Generalnie najniższe piętro pokrywa szron.Drzewa pokrywają bardzo liczne pajęczyny.W tej grupie porostów najważniejsza jest Cetraria muricata.Mchy reprezentuje płonnik włosisty - Polytrichum piliferum.I znowu szron.A pajęczyn ci tutaj dostatek. To nie jest kraina dla arachnofobów.Jeszcze jeden widok ogólny.Jeszcze jedna pajęczyna, tym razem innego gatunku.Jesteśmy teraz na drodze prowadzącej do wsi. Dochodzi ona do ulicy św. Huberta.

Barwnym akcentem jest goździcznik wycięty - Petrorhagia prolifera.Na trawach także jest sporo pajęczyn. Musi pająki mają na co polować.Jesteśmy już na ulicy św. Huberta a miejscu, gdzie las jest po obu stronach drogi.Ponadto zauważamy tutaj klon jawor - Acer platanoides.Oto jałowiec pospolity - Juniperus communis.Teraz będzie dłuższa sesja zdjęciowa z wiesiołkiem - Oenothera. To gatunek odmienny od tego z pierwszej części i tylko to jest pewne.Teraz mijamy las. przez który przeszliśmy na początku tego odcinka.Zbliżamy się do zabudowań.W końcu widzimy jezioro.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji