Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-25 Mysłowice, Ławki - krótki rekonesans
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18505
od września 2006

2020.10.01 18:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jako oznajmia Wikipedia tytułowe Ławki to dzielnica Mysłowic leżąca na południowo-zachodnich kresach miasta. Zaraz za granicą są Lędziny a bardziej na zachód w lasach skrywa się katowickie Płone Bagno. Zaczynam od gospodarstwa przy ulicy Jana Kasprowicza. To jest około 200 m na zachód od ulicy Murckowskiej na prawym brzegu Przyrwy. Gospodarz to obecnie miejscowy radny a zarazem rolnik. On też był potem naszym przewodnikiem. Na terenie gospodarstwa rosną bardzo sterane życiem a zarazem bardzo stare wierzby kruche - Salix fragilis.

Za granicą gospodarstwa, ale na lewym brzegu Przyrwy wyłania się szpaler olszy czarnej - Alnus glutinosa.Jeszcze w gospodarstwie znajduje się taki dąb szypułkowy - Quercus robur.Gospodarz postanowił pokazać nam Ławki obwożąc swoim samochodem. Zjechaliśmy na łąki nad lewym brzegiem Przyrwy. Tutaj stanęliśmy na skraju olszyny.Na olszach czarnych - Alnus glutinosa umieszczono budki dla nietoperzy. Oto jedna z nich.

Jeszcze jeden widok olszyny.Następnie przemieściliśmy się na zachodni skraj dzielnicy pod las. W linii prostej w pewnym przybliżeniu na wschód od nas znalazło by się gospodarstwo naszego przewoźnika. Na wschód od lasu znajduje się niewielka brzezina. Jeszcze kilka lat temu to było pole uprawne.Nieco dalej na skraju lasu rośnie bardzo foremny dąb szypułkowy - Quercus robur.

Kilkadziesiąt metrów dalej znajdujemy dęba szypułkowego - Quercus robur z raną raczej śmiertelną.W dalszym ciągu po lewej stronie polnej drogi mijamy drągowiny brzozowe.Kolejny punkt to staw przy ulicy Murckowskiej a dokładniej na wschód od niej. Akwen powoli znika zarastany przez trzcinę pospolitą - Phragmites australis. Do tego dochodzi wpływ wydobycia węgla spod Ławek.W drodze do gospodarstwa przy ulicy Kasprowicza na odcinku pomiędzy ulicą Murckowska a Przyrwą zatrzymaliśmy się przy starych lipach. Jedno drzewo jest bardzo sterane życiem.

Zerkam w kierunku ulicy. Na prawo druga okazała lipa drobnolistna - Tilia cordata, na lewo krzewiasta postać tego gatunku. Pośrodku czeremcha zwyczajna - Padus avium.Oto ona w zbliżeniu.Oto dwie krzewiaste lipy drobnolistne - Tilia cordata. Coś takiego powstaje na starym korzeniu po śmierci dorosłego drzewa.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji