Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-19 Pyszno, na południe od jeziora - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18520
od września 2006

2020.10.05 20:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy teraz na szczycie wzniesienia. Las jest mieszany.Dotarliśmy do skraju poręby.Teraz rozglądając się po okolicy zauważyliśmy śluzowca, który zaczynał formować owocnik.

Oto kolejne widoki lasu na szczycie wzniesienia. Jest tutaj spora domieszka sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.

Niżej dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica.Teraz zauważamy klasycznego śluzowca. To wykwit piankowaty - Fuligo septica.Oto pniak drzewa iglastego.Wyrastały tutaj małe owocniki krowiaka aksamitnego - Paxillus atrotomentosus.Z kolei pień buka - Fagus sylvatica porastał rozsypek srebrzysty - Phlyctis argena.Jesteśmy na leśnej drodze, ruszamy w kierunku miejsca postoju samochodu.Przy okazji zauważam omszałe głazy polodowcowe.Oto droga jako taka.Idąc zauważyłem siewkę jodły - Abies alba.Ponadto w lesie zobaczymy dęba czerwonego - Quercus rubra.

Rośliny synantropijne reprezentuje bylica pospolita - Artemisia vulgaris.

Jeden z pędów tego gatunku był bardzo nietypowy.Oto kolejne spojrzenie na drogę jako taką.Na drewnie iglastym trafiła się kolejna w tym tryptyku biała huba. To może być drobnoporek gorzki - Postia stiptoca.Przy drodze nader często widuje się pokrzywę - Urtica dioica.I znowu droga jako taka.

Sporo tutaj buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Na jednym z liści pojawia się galas garnusznicy bukowej.A to już młode liście topoli osiki - Populus tremula porażone przez rdzę - Melampsora populnea.

Oto kolejny dąb czerwony - Quercus rubra.A to już spory dąb szypułkowy - Quercus robur. W tym momencie po naszej lewej stronie znajduje się spora otwarta przestrzeń.

Na skraju lasu znajduje się oswojony głaz narzutowy.W tej okolicy zwracam uwagę na czerniaka klonu - Rhytisma acerinum z liści klonu jawora - Acer pseudoplatanus.Była tutaj jeszcze nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Otwarta przestrzeń to uprawiane pole uprawne.Tutaj na skraju lasu znajdujemy kolejnego okazałego dęba szypułkowego - Quercus robur.

Kolejny dąb szypułkowy - Quercus robur wyrasta na skraju asfaltowej drogi.Zmierzając do miejsca postoju samochodów mijamy leszczynę - Corylus avellana.

I tak dotarliśmy do miejsca postoju, czyli zamknęliśmy pętlę.

Ponieważ było trochę czasu poszedłem na lewą stronę drogi. Na początku żyjący pniak buka pospolitego - Fagus sylvatica.Potem zwróciłem uwagę na czarny porost z pni tego drzewa. Wychodzi, że to Ascodichaena rugosa.

Grzyby do koszykowe reprezentował tutaj podgrzybek złotawy - Xerocomus chrysenteron.I jeszcze martwe pniaki.I na zakończenie kawał diorytu z żyłkami kwarcu. Głaz leżał blisko samochodów.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji