Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-25 Mysłowice - przy ulicy Szpitalnej i Mickiewicza
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18525
od września 2006

2020.10.07 19:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto ostatni odcinek mysłowickiej ekspedycji odbytej tego dnia. Stojąc przy ulicy Mikołowskiej wchodzę w ulicę Szpitalna. Na początku zauważam suche drzewo.Jest tutaj jeszcze mocno okaleczony kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum. To drzewo bez przyszłości.Oto martwe drzewo z bliska. Jego sytuację opisałem dla portalu mysnet.pl. Po prostu martwe drzewa mają to do siebie, że w najgorszym przypadku mogą się zwalić i kogoś w najlepszym przypadku poturbować. Trudno powiedzieć na co liczą odpowiedzialni za zieleń miejską, Na szczęście w potencjalnym nieszczęściu szpital a nawet zakład pogrzebowy są blisko.

Nieco dalej już przy ulicy Szpitalnej zauważam jesienne barwy lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Jest tutaj jeszcze głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Jest i wiąz górski - Ulmus glabra.Idę dalej.Na trawersie I LO mijam płat podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Zerkam do ogrodu.Mijam zakład pogrzebowy. Pomijając słowa uznane powszechnie za obraźliwe na temat napisu w dolnej części nie mam nic do powiedzenia.Od teraz patrzę tylko na prawo. Oto rozłożysty dąb szypułkowy - Quercus robur na terenie I LO.Oto widok terenu szkoły od strony ulicy Mickiewicza.Wchodzę na jej teren. Moim celem jest obejrzenie stanu naszych drzewek.Po drodze mijam jesion amerykański - Fraxinus americana.Mijam dwa klony zwyczajne - Acer platanoides. Drugie drzewo jest mocno okaleczone. Jego korona świadczy o tym, że jakoś sobie radzi.Oto tutejszy buk pospolity - Fagus sylvatica, prawie pomnik przyrody.Oto kilka drzew posadzonych w ramach akcji 660 drzew na 660 lat Mysłowic.Nasze drzewka jako to buk pospolity - Fagus sylvatica oraz miłorząb japoński - Ginkgo biloba mają się dobrze.Oto tutejsza grusza domowa - Pyrus communis.Teraz zwracam uwagę na rozłożystą leszczynę - Corylus avellana.

Towarzyszący jej iglak to modrzew europejski - Larix decidua.Przed szkołą, czyli I LO także rosną okazałe drzewa.Jest to dąb szypułkowy - Quercus robur.Jest to buk pospolity - Fagus sylvatica.I na zakończenie sklep, gdzie uzupełniłem paliwo, czyli kupiłem sobie kanapkę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji