Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-24 Zabrze - spacerując po Miejskim Ogrodzie Botanicznym
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18529
od września 2006

2020.10.08 08:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To była kolejna wizyta w tym miejscu. Tym razem przemieszczałem się chaotycznie. Na początku fragment ogrodu od strony części administracyjnej.Potem udaliśmy się w rejon utworzonej przez Dariusza kolekcji pteridologicznej. Po drodze trafił się śluzowiec. Lucogala jakowaś.Na martwym drewnie liściastym trafiła się grzybówka krwista - Mycena haematopus.Oto pióropusznik strusi - Matteuccia struthiopteris. Był tu od zawsze.Tutaj też na okres letni wystawiono egzotyczną paproć. To zanokcica żyworodna - Asplenium daucifolium.

Kolekcja ma się dobrze, ale jej nie dokumentowałem. Poza kolekcją nader często widuje się tu typową wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Bardzo dobrze trzyma się ta wierzba biała - Salix alba "Tristis".Jesteśmy w części kwietnej.Tutaj zwracam uwagę na heliotrop peruwiański - Heliotropium arborescens.Bardzo dobrze prezentują się bananowce - Musa. To akurat te, które na zimę muszą powrócić do szklarni.Teraz przyglądamy się drzewu. Przez długi czas uchodziło ono za dziwna surmie - Catalpa. Okazało się jednak, ze to judaszowiec kanadyjski - Cercis canadensis.

Obok niego rośnie grujecznik japoński - Cercidiphyllum japonicum.Z kolei w cieniu bananowców wyrasta paciorecznik - Canna x generalis.Jest tam jeszcze alokazja - Alocasia.W innym miejscu ogrodu obficie kwitną zimowity jesienne - Colchicum autumnale.Znacznie dalej od tego miejsca kwitnie trojeść antylska - Asclepias curassavica.Teraz doszliśmy do miejsca, gdzie rośnie judaszowiec wschodni - Cercis siliquastrum.

Teraz odkryliśmy, że pewien bardzo stary dąb uchodzący za szypułkowego - Quercus robur jest mieszańcem. To Quercus x rosacea. Się zakamuflował.

Teraz udaliśmy się ku mojej pierwszej kępię wietlicy samiczej o czerwonych ogonkach liściowych. Generalnie przystajemy na Athyrium filix-femina var. rubripes. Roślina ma się dobrze.

A to już olsza szara - Alnus incana porażona przez rdzę Melampsoridium hiratsucanum.Teraz oglądam przywiezione z Jaworzna przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis. Mają się dobrze.Ponownie jesteśmy w rejonie ogrodu skalnego.Tutaj bohaterką dłuższej sesji zdjęciowej jest acena drobnokwiatowa - Acaena microphylla.

Bliżej części biurowej na pniu po martwym jarząbie - Sorbus intermedia wyrasta huba. Moim zdaniem to wrośniak - Trametes.W tym wypadku stawiam na rodzaj Funalia. To też wyrasta na tej samej martwej Sorbus intermedia.

I na zakończenie wiciokrzew pomorski - Lonicera peryclimenum porażony przez mączniaka. To zapewne Erysiphe lonicerae. Pnącze ozdabia część biurową. Od 2017 roku chorobę zaobserwowałem dopiero teraz.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji