Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-27 Na południe od Mętkowa - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18544
od września 2006

2020.10.12 09:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz udajemy się w kierunku wierzb widzianych w zakończeniu pierwszej części. Po drodze mijamy skupisko nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Podchodząc coraz bliżej przekonujemy się, że te drzewa to wierzba biała - Salix alba.

Zbliżamy się do rzeki.Rozglądając się po okolicy widzimy liczne wżery w brzegu. Widać, że rzeka zmierza w kierunku wałów.

Idziemy jeszcze nieco dalej na poludnie.Po drodze trafia się jeżyna popielica - Rubus caesius.Pomiędzy nią trafia się kolczurka klapowana - Echinocystis lobata.Jest wyka płotowa - Vicia sepium.Jest owoc kolczurki klapowanej - Echinocystis lobata.Jest prawdopodobnie chaber austriacki - Centaurea phrygia.

Jeszcze raz zmierzamy ku rzece.Znajdujemy kolejną porcję biomasy na tle rdestowca - Reynoutria.Wydaje się, że to rdestowiec czeski - Reynoutria x bohemica.

Zbliżając się do rzeki znajdujemy miejsce po spalonych śmieciach.Oto ostatnie spojrzenie z bliska w górę rzeki.Oto ostatnie spojrzenie z bliska z biegiem rzeki.Zawracamy.#18545
od września 2006

2020.10.12 09:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zawracamy w kierunku widocznego w tle wału przeciwpowodziowego.Po drodze mijamy jeszcze zieloną łąkę.Tutaj fioletowym akcentem wydaje się być chaber ostrołuskowy - Centaurea oxylepis. Odwiedził go trzmiel.

Jest i jastrun - Leucanthemum vulgare.Jest gwiazdnica trawiasta - Stellaria graminea.Zbliżamy się do wału.Wchodzimy na górę.

Zerkamy na zachód. Na horyzoncie majaczy kopalnia Janina w Libiążu. Widać też parę z jaworznickiej gigantycznej chłodni kominowej.

Idąc na zachód zerkamy na obszar znajdujący się po prawej stronie wału.Są tam uprawiane pola uprawne.

Teraz zoom-em przybliżam sobie Zamek Lipowiec.Teraz mijamy jedna z dróg dojazdowych do pól oraz niewielki zagajnik z brzozą brodawkowata - Betula pendula.

Teraz na horyzoncie pojawiają się kolejne wzniesienie Grzbietu Tenczyńskiego.Osiągamy szczyt łuku zakola Wisły. Mętków skrywa się za drzewami.Teraz zerkamy w lewo. Wisły chwilowo nie widać. Jest kontrast pomiędzy suchą trawą na stoku wału a jego zielonym, bujnym podnóżem.I znowu prawa strona wału.Oto ostatnie spojrzenia na Mętków jako taki.

A potem pojechaliśmy do Jankowic.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji