Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-09-27 Na zachód od Jankowic - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18550
od września 2006

2020.10.13 09:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy w okolicy drugiego stanowiska wędkarskiego, odległego od pierwszego oglądanego o około 110 metrów na wschód. Tutaj do starorzecza wpada niewielki strumień. Oto jego dolina.Tutaj zauważam kościenicę wodna - Myosoton aquaticum.Schodzę na dół. W wale jest zastawka broniąca Wiśle dostępu do tej części Jankowic.Tutaj zauważam dzięgiel leśny - Angelica sylvestris.Ostatnie spojrzenie na wodę.Przed wyjściem na górę zauważamy barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Idziemy dalej w kierunku wschodnim.Mijamy płat mozgi trzcinowatej - Phalaris arundinacea.Mijamy nawłoć późną - Solidago gigantea.Wzdłuż zakola ciągnie się trawiasty trakt.W luce drzewostanu widać zakole starorzecza Wisły.Tutaj także obficie owocuje trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.

Ciągle napotykamy niecierpka himalajskiego - Impatiens glandulifera.

Oto zarośla po lewej, północnej stronie drogi. W oddali w tle także czerwienieją owoce trzmieliny pospolitej - Euonymus europaea.Oto coraz bardziej zarastająca droga.Oto kolejna część zarośli z lewej strony drogi.Teraz w kwiecie kielisznika zaroślowego - Calystegia sepium zauważam owada. Po dłuższej analizie stawiam na trzmiela - Bombus. Był prawie nieruchomy.Idę dalej, skoro drogę jako tako widać.

Ponownie zerkam w zarośla po lewej stronie drogi. Jest tam spore obniżenie.

Teraz na tle płatu podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria można wypatrywać bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris.Tutaj stawiam na trzmielca - Psithyrus. Był bardzo nieruchawy.

A teraz naprawdę sensacyjne odkrycie. Jest już bohaterem filmu na You Tube pod tytułem "Kanianka pospolita". Bo to w istocie bardzo rzadka na obszarze mojego działania kanianka pospolita - Cuscuta europaea. Tutaj pasożytuje na chmielu - Humulus lupulus.

Z tego miejsca zerkamy na położony blisko wał przeciwpowodziowy.Ostatnie spojrzenie na zakole i zarośla. W tym momencie decydujemy się jednak na powrót ta samą drogą.

Wracając dostrzegamy wal przeciwpowodziowy. W zielonym tłumie jest między innymi kozłek lekarski - Valeriana offcinalis agg.W tym czasie trzmiel, którego minęliśmy po drodze obrócił się o 180 stopni.Kończąc kierujemy się na wał, za którym stoi nasz pojazd.Spod wału zerkamy na zachód.Zerkamy w górę wału.Będąc na górze spoglądamy na drogę i to jest koniec tego etapu naszej wędrówki.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji