Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-08 Skwawina: Skawina - nad Rzepnikiem przy ulicy Korabnickiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18570
od września 2006

2020.10.18 19:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia przejeżdżając przez Skawinę odbyłem krótką przerwę techniczną w trasie. Padło na ten niewielki lokal.Przy parkingu wyrasta żywotnik zachodni - Thuja occidentalis.Jest perukowiec podolski - Cotinus coggygria Royal Purple.Jednakże najważniejsze jest to, że główną drogę w tej okolicy przecina tytułowa rzeka. Roślinność na jej brzegach jest bardzo bujna, ale względem składu gatunkowego szału nie ma.Jednym częstych tutaj drzew jest po prostu robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Rzeka głęboko wcina się w otaczający teren. Zza robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia wyłania się wierzba - Salix.Oto to drzewo z bliska. Jest nim wierzba krucha - Salix fragilis.W pobliżu ścieli się łan jeżyny popielicy - Rubus caesius.Brzeg porastają jeszcze amerykańskie nawłocie - Solidago.Oto jeden z martwych konarów tego drzewa. Opanowały go huby. Wydaje mi się, że to gmatwica chropowata - Daedaleopsis confragosa. Innych zdjęć nie posiadam, ale Rzepnik nie zając, nie ucieknie a drewna jest jeszcze sporo do rozłożenia.Patrzę teraz z biegiem rzeki.Następnie wchodzę pod most i przechodzę na drugą stronę. Wodę stuletnią ma szansę przepuścić.Teraz rzeka ledwo się sączy.Wychodząc na górną krawędź prawego brzegu mijam siewkę olszy czarnej - alnus glutinosa.Tutaj nad brzegiem dominują okazałe wierzby białe - Salix alba.Zerkając pod nogi zauważam jaskra kosmatego - Ranunculus lanuginosus.Zauważam również bodziszki - Geranium, ale z tym wolę poczekać do wiosny.

Jestem już na poboczu drogi. Tutaj pospołu rosną wierzba iwa - Salix caprea oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.Przyglądam się okazałym wierzbom. Jestem pewien, że to Salix alba.W okolicy pojawia się jeszcze dąb szypułkowy - Quercus robur. Opanował go mączniak - Erysiphe alphitoides.

Teraz jestem nad lewym brzegiem rzeki.Tutaj także rozrasta się jeżyna popielica - Rubus caesius.Ponadto mamy zgrupowanie olszy czarnej - Alnus glutinosa.Część terenu jest chwilowo niedostępna.Dlatego teraz korzystając z zoom-u przybliżam sobie jedną z wierzb białych - Salix alba z prawego brzegu.

Teraz z dostępnego odcinka brzegu zerkam w górę Rzepnika.Tutaj tez zauważam rozłożystą robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.Mijam bramę. Szanuję prywatność.Tym nie mniej zauważam oplatającą ogrodzenie winorośl - Vitis vinifera.

I jeszcze przydrożne brzozy brodawkowate - Betula pendula.Teraz stoję na moście i spoglądam z góry na wierzbę krucha - Salix fragilis z początku tego fotoreportażu.Tutaj też po prawej stronie rzeki na drzewo wspina się chmiel - Humulus lupulus.W tym momencie zauważam prawobrzeżny dopływ Rzepnika.Ruszam teraz w górę prawego brzegu rzeki. Oto zarośla z olszą czarna - Alnus glutinosa.Teraz zerkam na robinię akacjową - Robinia pseudoacacia. Na razie liczy się mączniak - Microsphaera trifolii.Ten gatunek drzewa dominuje w tej okolicy.Tutaj także występuje amerykański motylek - Parectopa robiniella minujacy w charakterystyczny sposób jej liście.

Oto kolejna bardzo sterana wierzba biała - Salix alba.

Idę przez chwilę w górę rzeki. Tutaj nie było czasu zastanawiać się nad pełną listą obecności. Najbardziej w oczy rzuca się winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.

Jeszcze jedno spojrzenie w górę.Ostatnie zdjęcie przedstawia mijaną dopiero co wierzbę białą - Salix alba.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji