Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-10 Katowice Murcki, wzgórze Wandy - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18574
od września 2006

2020.10.22 13:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy blisko szczytu. Stoimy pod drzewem, z którego spadla gałązka kończąca poprzedni odcinek. Znaczy się to Quercus x rosacea.A poza tym w dalszym ciągu buk pospolity - Fagus sylvatica dominuje.A teraz brzoza brodawkowata - Betula pendula w towarzystwie buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Teraz zbliżamy się do miejsca, gdzie musiała zdarzyć się większa katastrofa.

Grubszą część powalonego buka pospolitego zasiedlił hubiak pospolity - Fomes fomentsrius.Trafiło się też zgrupowanie jego owocników o bardzo interesującej historii. Moim zdaniem to było tak. Na początku grzyb wyrastał na stojącym drzewie. to część skórki z lewej strony. Potem korona się zwaliła i pień obrócił się o 180 stopniu. Wówczas pojawił się owocnik, którego skórkę mamy z prawej strony. Przy okazji doszło do ukrycia hymenoforu. Kiedy w końcu pień się położył zaczęło wyrastać obecne pokolenie owocników ustawionych prostopadle do starszych.Poza tym sporo tutaj drewniaka - Hypoxylon.Jest jeszcze rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.Oto jeszcze stojąca część tego drzewa.Oto kolejna para hubiaka pospolitego - Fagus sylvatica.Oto soplówka bukowa - Hericinum coralloides.

Bliżej szczytu buczyna jest młoda i gęsta.Tutaj zapewne znajdują się zbiorniki na wodę.

Teraz przechodzimy na stok zachodni. Szału nie ma.

W lesie spotkaliśmy izolowany fragment dużego komina.

Mijamy pozostałość po brzozie brodawkowatej - Betula pendula.Teraz jesteśmy na dróżce przy południowych stokach wzgórza. Na prawo mamy już rezerwat Las Murckowski.Mijamy bardzo rozłożystego i wielopniowego buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Przy drodze leży nieco martwego drewna.Oto kolejne zgrupowanie bardzo młodych buków pospolitych - Fagus sylvatica.I tak osiągnęliśmy asfaltowy odcinek ulicy Białobrzeska.Teraz zerkamy do graniczącego z drogą rezerwatu poprzez zasłonę z gałęzi bukowej.Rezerwat mamy po prawej stronie drogi.

Tutaj niejaką osobliwością są takie dwa przytulone do siebie buki pospolite - Fagus sylvatica.

I jeszcze takie bukowe trojaczki z pogranicza rezerwatu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji